Ünlü Sanatçı Sahnede Hayatını Kaybetti.Ünlü Sanatçı Sahnede Hayatını Kaybetti.

Kobani’ye destek amaçlı düzenlenen konserde sahneye çıktıktan kısa bir süre sonra fenalaşarak  yere yığılan ünlü sanatçı Bilal Ercan hayatını kaybetti.

Kalp rahatsızlığı olan Bilal Ercan, Orta Anadolu Kürt Sanatçıları İnsiyatifinin Kobani’ye destek amaçlı olarak düzenlediği konsere katıldı. Sahneye çıktıktan kısa bir süre sonra fenalaştı ve yere yığıldı. Kalp krizi geçiren Ercan’a müdahale eden sağlık ekiplerinin kalp masajı ve elektroşok uygulamasına rağmen kurtarılamadı.

Kalp rahatsızlığı yaşayan ve ertesi gün ameliyata girecek olan Ercan’ın rahatsızlığını hatırlatan arkadaşlarının sahneye çıkmaması yönündeki uyarılarına “Gençlik beni bekliyor, sahneye çıkmam lazım” diye yanıt verdiği öğrenildi.

 Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, Bilal Ercan’ın ölüm haberini Facebook sayfasından duyurdu. Sümer Ezgü, ayakta çaldığı bağlamasının Bilal Ercan tarafından tasarlandığını söyledi.

Bilal Ercan Kimdir?

Sanatçı 1962 Konya Kulu doğumludur. İlkokul yıllarında mandolin çalarak başladığı müziği ilerleyen yıllarda bağlamayla devam eden bu çalışmalar 1987 yılından sonra yorumcu olarak devam etti. Sanatçı halen Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olup yine aynı okulun büyükler ve küçükler halk dansları toplulukların müzik direktörlüğünü yapmaktadır.

Halk dansları ve halk müziği ile ilgili yurtdışında birçok festival ve etkinliklere katılan sanatçı birçok birincilikler ve ödüller almıştır.

Beste türkülerin öncülerinden olan Bilal Ercan’ın birçok bestesi usta yorumcular tarafından seslendirilmiştir. Halen MESAM ve TRT repertuarına kayıtlı 200 civarında bestesi bulunan sanatçı birçok kurumun müzik ve sanat danışmanlığını yapmaktadır.

“Halk Müziği ve Aşiretler” isimli kapsamlı araştırmalar yapan Bilal Ercan “Cumhuriyet Oratoryosu”nun da bestecisidir. Halk müziği camiası ona “Türkübeyi” yakıştırmasını yapmıştır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir