Vücuttaki Yağlar Bizi Nefes Yolu İle Terk EdiyorlarVücuttaki Yağlar Bizi Nefes Yolu İle Terk Ediyorlar

“Kilo vermek yağ hücreleri içinde depolanmış karbonun açığa çıkmasını gerektirir, bu nedenle ‘az yiyin-çok hareket edin’

Mikroskobik seviyede metabolizmayı inceleyen Avustralyalı biyokimya uzmanlarından oluşan bir ekip vücuttaki yağın rotasını atom düzeyinde takip ettiler.

Siz kilo verdikçe yaktığınız yağların çoğu nefes ile vücudunuzu terk ediyor!

British Medical Journal isimli tıp dergisinde yayınlanan bulgulara göre, yağ vücutta parçalara bölündüğünde kimyasal bağların kopması, ısının ve kasları güçlendirecek yakıtın ortaya çıkmasını sağlıyor. Ama atomlar kalıyor ve bunların büyük kısmı vücudu ciğerler aracılığı ile karbondioksit olarak terk ediyor.

Akciğerler En Büyük Boşaltım Organı

Yiyeceklerdeki yağ, vücutta adiposit adı verilen hücrelerde trigliserid olarak depolanıyor.  Trigliserid ayrıştığı zaman yaklaşık yüzde 20’si moleküler yapısı H2O olan suya, geriye kalanı karbondiokside (CO2) dönüşüyor. Oluşan su idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı ya da diğer vücut sıvıları ile atılabiliyor ve su içerek kolayca yerine konabiliyor. Nefes yolu ile dışarı atılan karbondioksit için ise bu işlem ancak yemek yiyerek ya da meyve suyu gibi içecekler, tüketerek mümkün.

Araştırma ekibinden New South West Üniversitesi’nden Ruben Meerman ve Andrew Brown,  “Bu sonuçlar akciğerlerin bize kilo vermede en büyük boşaltım organı olduğunu gösteriyor.”

Her Gün En Az 200 Gram Karbon Kaybediyoruz

İngiliz Diyetisyenler Birliği’nden Duane Mellor yağ metabolizmasını bir otomobilin içinde yanan benzine benzetiyor. Yağ yandıkça ısı açığa çıkarıyor ve hareketi sağlıyor. Ama aynı zamanda atık da ortaya çıkarıyor. Yağın enerjiye çevrilmesinin ardından ortaya çıkan atomlar ise egzoz gazlarına benzetiliyor. Tahminlerine göre ortalama bir insan her gün en az 200 gram karbon kaybediyor ve bunun kabaca üçte biri uykudayken oluyor.

Az yiyin-Çok Hareket Edin!

Bir saatlik dinlenme yerine koşu gibi ortalama şiddette bir saatlik egzersiz yaptığımızda vücuttan 200 grama ek olarak 40 gram daha karbon atılıyor. Atılan toplam karbon miktarı da 240 gram oluyor. Dolayısı ile kilo vermek için yediklerinizle yaktıklarınız ve nefes yolu ile dışarı verdikleriniz arasında bir denge kurulmalı. Bilim insanları, “Kilo vermek yağ hücreleri içinde depolanmış karbonun açığa çıkmasını gerektirir, bu nedenle genelde duyduğunuz ‘az yiyin-çok hareket edin’ öğüdünü takip etmek gerek” diyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir