Kafamda Bir Tuhaflık Raflar’daKafamda Bir Tuhaflık Raflar’da

Orhan Pamuk’un beklenen yeni romanı Kafamda Bir Tuhaflık isimli romanı raflarda yerini aldı.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Orhan Pamuk’un yeni romanı Kafamda Bir Tuhaflık, 1970’lerden 2010’lara Türkiye’nin geçirdiği dönüşümü anlatırken hemde sürükleyici bir aşk hikayesi de kaleme alınmış.

Mecidiyeköy’ün arkalarındaki gecekondulardan Tarlabaşı’na ve Gazi Mahallesi’nden Beyoğlu’na uzanan roman, İstanbul’un bundan evvel hiç anlatılmamış, hiç görülmemiş hikâyelerini, şehirde yaşanan hayatların hayret uyandıran zenginliğini ve derinliğini güçlü bir biçimde anlatarak okuyucuyu hemen kendine bağlıyor.

Şiirsel bir romana hazır olun:
Kafamda Bir Tuhaflık isimli romanda aynı zamanda bir aşk hikayeside var.

Mevlut Karataş’ın hayatı , serüveni ,hayalleri ve korkularının rengi ile şiirsel bir destan. ..

orhan-pamuk

“Bu, boza ve yoğurt satıcısı Mevlut Karataş’ın hayatının ve hayallerinin hikayesi…” Roman bu cümleyle başlıyor. Roman sokak satıcısı Mevlut’un, karısının ve arkadaşlarının 1969 ile 2012 arasında İstanbul’da yaşadıkları yaşamı hikaye ederken aşk, evlilik, mutluluk, nakit , aile ve kimlik mevzularından yola çıkarak insan ruhunun derinliklerini araştırıyor. Bozacı Mevlut’un yakını pek çok fazla unutulmaz karakterin katılımıyla zenginleşen hikaye İstanbul’da her şeye tekrardan başlayanların günlerini, yıllarını ve hayallerini anlatıyor: Kendi elleriyle arsa çevirip evlerini yapanlar, garsonlar, elektrik tahsildarları, gündelikçi bayanlar , inşaatçılar, dükkancılar, bulaşıkçılar, döner büfesi işletenler… Çeşit tür işe girip zenginleşenler ve seyyar satıcılığa devam edip yerinde sayanlar…

 

Bir yorum

  1. kitaptaze 15 Aralık 2014 Alıntıla
  2. Yorum Bırakabilirsiniz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir