Zehir Sokaklardaki SaatlerdeZehir Sokaklardaki Saatlerde

Son günlerin tartışmalı konusu zehirli ürünler. Ayakkabı , telefon kılıfı derken İstanbul Saatçiler Esnaf Odası (İSEO) Başkanı Sedat Güngörür, sokaklarda Afrikalı göçmenler’in sattığı saatler konusunda vatandaşı uyardı.

Saatlerdeki kalitesiz metaller, terleme ve tuzlanmanın etkisiyle vücuda giriyor. Vücuda giren kimyasallar da yayılarak kansere neden oluyor!

Güngörür, “Çin üzerinden yurda sokulan ucuz ve kalitesiz ürünlerin çoğunda insan sağlına zarar veren maddeler bulunuyor. Zehirli ayakkabılar sadece gündemde olan bir ürün.
Asıl tehlike; hemen hemen her sokakta satılır hale gelen ve insan sağlığını son derece tehdit eden saatlerdir. Çünkü ayakkabıyı çorap üzerine giyiyoruz. Oysa saatlerimiz doğrudan vücudumuza temas ediyor. Sokakta satılan saatlerden aldığımız numuneleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metalurji Fakültesi’ne gönderdik. Bize gönderilen raporda, saatlerde kullanılan ve vücut ile temas eden malzemelerin ‘EN 1811’ standartlarına uygun olmadığı yer alıyordu.” Güngörür, rapora göre, nikel çözülme değerleri dikkate alındığında bu malzemelerin insan sağlığı açısından zararlı olduğunu belirterek, numunelerdeki nikel çözülme oranının standartlara göre yüksek ölçüldüğünü dile getirdi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir