ESGM İle Neler Yapılıyor?ESGM İle Neler Yapılıyor?

ESGM üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumunun vatadaşlar için hazırlanan e-hizmet sayfasıdır. GK-SSK Prim Sorgulama ve Hizmet Dökümü Online olarak TC Kimlik Numarası ile ESGM üzerinden öğrenilebilir.

eSGM sistemi ile , SGK Hizmet Dökümü, çalıştığınız gün sayısı ile prim gün sayınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca emeklilik işlemlerinizin hizmet dökümünü alabilirsiniz. İşlemlerinizi gerçekleştirmek  için TC Kimlik Numaranız ve ya e-devlet şifreniz yeterli olacaktır.

eSGM sistemi ile hangi işlemleri gerçekleştirebilirim?

– TESCİL KAYDI TESPİTİ
Tescil Kaydı Tespiti 4A
Tescil Kaydı Tespiti 4B
Tescil Kaydı Tespiti 4C

– EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ
Emekli Aylık Bilgisi 4A
Emekli Aylık Bilgisi 4B
Emekli Aylık Bilgisi 4C

– EMEKLİ AYLIK KESİNTİ
Emekli Aylık Kesintisi 4C

– HİZMET BİLGİSİ
Hizmet Bilgisi 4A
Hizmet Bilgisi 4B

– İŞGÖREMEZLİK ÖDEME
Ödeme Görme 4A – 4B

– PROVİZYON SORGULAMA
Sağlık Provizyon

– GSS TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA
GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

– İSTEĞE BAĞLI 4C BİLGİLERİ
Tescil ve Tahakkuk Görüntüleme

– SGDP TESCİL KAYDI SORGULAMA
SGDP Tescil Kaydı

EGSM üzerinden Nasıl Borcumu Sorgularım?

Bu sistemin internet üzerinden sunduğu hizmetlerden biri olan borç sorgulama hizmeti, çalışanlar için büyük önem taşımaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişiler borç sorgulama hizmeti sayesinde iş yerlerinden ne kadar alacakları olduğunu kolaylıkla öğrenebilirler. Borç sorgulama işlemini yapmak için tek yapılması gereken buradan adresine girerek gerekli kimlik bilgileriyle giriş yapmak ve  borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek.

İnsanların hayat boyunca yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsur sosyal güvence içinde olmaktır. Sosyal güvenlik, insanların gelirlerine bakılmaksızın toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal tehlikelerin verdiği zararlardan “insan hakkı” ve esas itibariyle de “devlet görevi” olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması, kişilerin sosyal tehlikelerin zararlarından kurtarılma güvencesidir. Bu doğrultuda ülkemizde sosyal güvenlik hakkı, Anayasamızın 60 ıncı maddesindeki “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” hüküm ile açıkça ortaya konmuştur.

Bu dayanağa bağlı olarak ise Sosyal Gücenlik Kurumu kurulmuştur. Bu kurum çalıştığınız süre boyunca size ve ailenize Sosyal güvenlik sigortası yapar ve herhangi bir sorunla karşılaştığımızda kolaylıkla işlerinizi çözebilmenizi sağlar.

Belli bir süre priminizi doldurduktan sonra ise hayatınıza daha rahat bir şekilde devam edebilmeniz için primleriniz sayesinde emekli olursunuz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir