5G Teknolojisi Geliyor!Türkiye’de henüz 4 G bile gelmemiş olsa dahi Japonlar 5G’yi test ettiler bile.

Japonlar 5G ile saniyeler içinde film indirmeyi başardılar. Japonya’da halen 10Gbps internet hızını vaad eden testler devam ediyor.

Peki Türkiye 4G’ye ne zaman geçecek?
2014 yılının sonlarına doğru gelecek olan 4G ertlendi şimdi ise yine bir ertele olmaz ise 2015 yılının sonlarında 4G gelecek.

2015 yılının sonlarında 4G’ye geçileceğini duyuran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan teknik düzeyde çalışmaların bittiğini ama 4G ile ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getirdi ve şu açıklamalarda bulunmuştu:

RTÜK’ün şuanda kullanımında olan bir frekans var. Frekansın o bölümünü 800 frekans dediğimiz bölümü boşaltmasını istedik, RTÜK’ten. RTÜK, televizyon yayın yönetmenleriyle bir toplantı gerçekleştirdi ve bu televizyonlarımızı bir alt banda, daha kaliteli bir banda aktaracağız. Zannedersem bu ay içerisinde gerçekleşir diye düşünüyorum. Bunun gerçekleşmesi halinde özellikle 4G için gerekli olan frekanslar hazır hale getirilmiş olacak. Firmalara hazırlık yapmaları için belirli bir süre de vereceğiz. 800, 900, 1800 ve 2600 megahertzlik spektrumumuz olacak. Bunlar çok teknik. Şu anda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çok yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Ancak firmalarına da bir süre vermemiz gerekecek. Ancak 2015 sonuna doğru 4G’ye geçmiş olacağız”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir