Uyurken Boyun Fıtığı Olabilirsiniz!Uyurken Boyun Fıtığı Olabilirsiniz!

Memorial Kayseri Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Menkü, boyun tutulması, geçmeyen boyun ağrısı, ağrının omuza ve kola yayılması, ileri dönemde omuz ile kol hareketlerinin sınırlanması ve uyuşmalarla kendini gösteren boyun fıtığının, modern çağın en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirtti ve açıklamasına şu ifadeleri ekledi:

Günde 5 dakikalık egzersizle fıtık riskinden korunulabileceğini kaydeden Menkü, genelde boynu sağa sola bükmeden, boyun adalesini güçlendiren egzersizlerin, boyun fıtığına yakalanma riskini azaltır.

3 gün boyunca süren ve geçmeyen boyun ağrılarında mutlaka uzmandan yardım alınmalı:

“Boyun, bele göre daha narin bir yapıda olduğundan, boyundaki deformasyonlar daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Sürekli aynı noktaya bakma, boynu uzun süre aynı noktada tutma, bilgisayar karşısında uzun çalışma süreleri geçirme, soğuk esen klimanın karşısında durma, boyun fıtıklarının en önemli nedenleri arasında yer alır. Uzun süre televizyon izleyen kişiler, masa başında saatlerini geçirenler, egzersiz yapmayanlar ve hareketsiz yaşayanlar da boyun fıtığı riski altındadır.

Boyun Yastığı Şart!

Uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonları boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlıyor. Oturur vaziyette uyuyakalmak, önemli bir fıtık faktörü. Bu tür alışkınlığı olan kişilerde boyun yastığı kullanılması gerekiyor. Gece uykusunda en az 6-8 saat vakit geçirildiği için boynu destekleyen ve boyun boşluğunu dolduran ortopedik yastıklar kullanılması gerekiyor. Yanlış bir uyuma pozisyonunda geçirilen süre, boyun fıtığına yakalanma riskini artırıyor.

Sigara içenler ve boynu uzun boyunlu kişiler dikkat!

Boynun kötü kullanımı da söz konusuysa, bu kişiler daha yüksek oranda boyun fıtığı riski altındadır. Kısa boyunlu ve basık kafa yapısına sahip olan kişilerde ise boyun fıtığının görülme oranı çok daha düşüktür. Ayrıca sigara kullanan kişilerde, özellikle genç yaşlarda sigaraya başlayanlarda, boyun yapısı çok kısa sürede bozulmakta. Sigara, akciğer kanserine genellikle 20 yıl gibi uzun bir dönemde neden olurken, ilk 5 yıl içinde boyun fıtığı vakalarına rastlanmaktadır. Genetik faktörler de boyun fıtığı üzerinde etkilidir. Eğer kişinin ailesinde boyun fıtığı vakaları varsa, fıtık olma riski de artıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir