İran’dan İslama Hakaret …İran’dan İslama Hakaret …

Hz. Muhammed’in görüntülü ve sesli bir şekilde temsil edileceği ”Muhammed” isimli film için Lübnan Müftüsü El Cuzu, söz konusu filme tepki göstererek bunun İslam’a hakaret olduğunu söyledi.

Tahran’da Şubat 2015 ‘de yapılacak Şafak Sinema Festivali’nde gösterime gireceği belirtiliyor.

Hz. Muhammed’in çocukluğunu anlatan film İslam dünyasında ‘Fil olayı’ olarak bilinen (Ebrehe’nin Kabe’yi yıkmaya çalıştığı yıl) Hz. Muhammed’in doğumuyla başlıyor. Hz. Muhammed’in çocukluğunda önemli yer tutan, annesi Amine, süt annesi Halime, dedesi Abdülmuttalib’e de geniş yer veriliyor.
Hz. Muhammed’in görüntülü ve sesli bir şekilde temsil edileceği film bu alanda ilk olma özelliği taşıyor.

Dünyada bir ilk olacak film gösterime girerse İslam dünyasında ve özellikle Sünni’lerden büyük tepki çekeceği ifade ediliyor. Şii- Sünni gerilimini daha da artırmasından endişeler var.

Lübnan Müftüsü Tepkili

Lübnan Müftüsü Cuzu, Hz. Muhammed’in sesli ve görüntülü bir şekilde filmde temsil edilmesinin dinen günah olduğunu belirterek, “Peygamber Efendimizin Müslümanlar nezdindeki önem ve saygınlığından dolayı böyle bir girişim caiz değildir. Çünkü hiç kimse Hz. Muhammed’in kişiliğini yansıtamaz ve onun rolünü oynayamaz” diye konuştu.

Tahran yönetiminin ülkedeki film endüstrisi üzerinde ciddi bir kontrol sistemi bulunuyor. Onay almayan filmlerin çekilmesine izin verilmiyor. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün gibi bir çok İslam ülkesinde peygamberlerin filmlerde canlandırılmasının günah olduğu konusunda fetvalar bulunuyor. Daha önce Türkiye’de de çok bilinen ‘Çağrı’ gibi bazı filmlerde Hz. Muhammed canlandırılmış ancak yüzü gösterilmemişti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir