Her Dört Kişiden Biri…Her Dört Kişiden Biri…

Profesör Doktor Arif Verimli Katıldığı bir programda her dört kişiden birinin psikolojik rahatsızlığı olduğunu söyledi. Türkiye’de depresyon oranının 100 binde 29 olduğunu belirten Verimli, şizofreni, panik atak ve diğer bozukluklarla birlikte ruhsal rahatsızlık geçiren insan oranının yüzde yirmi beşlere yükseldiğini söyledi.

Arif Verimli’nin Açıklamaları:

– Mutsuzluk ve depresyon karıştırılıyor. Depresyona giren insan işten güçten düşer. Hiçbirşey yapmak istemez. Bazen intihara bile meyilli olur.
– Her insan depresyona girer. Kimi ağır geçirir, kimi hafif. Bazılarında depresyon kronikleşebilir.
– Depresyona giren herkes ruh hekimine görünmelidir. Antidepresan kullanımından da korkulmamalı. Bazen bir ömür boyu kullananlar da oluyor. Yeter ki doktor tavsiyesi ile kullanılsın ve bırakılsın.
– Depresyon mevsimsel de olabiliyor. Sonbahar depresyonu yaygın. Güneş ışığının azalmakta olması da bazen etken olabiliyor.
– Yapılan araştırmalara göre kadınlar depresyona erkeklerden üç kat fazla meyilli.
– Depresyona giren insan çevresindekileri de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle depresyonun bulaşıcı olduğu ifadesi kullanılabilir.
– Yakın çevresi depresyona giren kişiyi güldürmek için fazladan ve göstermelik çaba sarfetmemeli. Ama hasta kişinin yakınında bulunmalı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir