Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? - www.inanankalpler.net

Ayakkabının içine işleyen kötü kokular rahatsız edicidir. Ayaktaki mantarlar, bakteriler bu kötü kokuları daha da arttırırlar. Ama bu kötü kokuları giderecek birkaç yöntem vardır.

Ayakkabıdaki Kokuyu Gidermek İçin Ne Yapmalı? Ayakkabılarda Oluşan  Koku  İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ayakkabıdaki Kokuyu Gidermek İçin 4 Doğal Yöntem:

1. Karbonat

Temizlikte başlıca kullanılan doğal çarelerin başında karbonat gelir. Tatlı ve pasta yapımında kabartıcı olarak kullanılan sodyum bikarbonat lekeleri çıkarmada, nemi ve kokuyu hapsetmede oldukça başarılıdır. Peki nasıl yapacaksınız?

2 yemek kaşığı karbonatı ayakkabının içine serpin. En az 12 saat ayakkabıyı bekletin ve süre sonunda bu kötü koku ayakkabıdan çıkmış olacaktır.

2. Talk Pudrası

Karbonat kadar etkili ikinci yöntem ise talk pudrası. Doğal temizlik çarelerin de bir çok yerde kullanılan talk pudrası ayakkabıdaki kokuyu çıkarmada da oldukça başarılıdır.
Talk pudrası, nemi hapsederek kötü kokuyu yok ediyor. Peki nasıl uygulayacalsınız?

Ayakkabılarınızın içine ya biraz talk pudrası ya da bebek pudrası koyup gece boyunca bekleteceksiniz ve  sabahleyin de temizleyeceksiniz.
Ya da çoraplarınızı giymeden önce ayaklarınıza biraz bebek pudrası sürün. Bebek pudrası ayaklarınızın terlemesini azaltacaktır.

3. Doğal Esansiyel Yağlar

Her daim evinizde bulundurmanız gereken lavanta yağı, çayağacı yağı  ve adaçayıdır. Bu üç bitkinin yağları kokuları gidermede, bakterileri yok etmede oldukça başarılardır.

Tek yapmanız gereken şey haftada iki defa olmak üzere ayakkabılarınızın iç tabanlarında birkaç damla bu 3 yağdan birini damlatmaktır. Böylece ayakkabılardaki bakteriler ve kötü kokular yok olur.

4. Portakal, Limon, Greyfurt 

Turunçgillerin kabukları her zaman çok doğal aromatik bir koku kaynağıdır. Bu sebeple limon, portakal ya da greyfurt kabuklarını çöpe atmak yerine ayakkabılarınızı içindeki kötü kokuları gidermek için kullanabilirsiniz.

Turunçgillerin kabuklarını  ayakkabılarınızın içine koyup bir gece bekletmelisiniz. Bakın sabah koku nasıl kaybolacaktır.

 

Eldeki Çamaşır Suyu Kokusu Nasıl Çıkar?

Rutubet Nasıl Önlenir Ve Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Gider

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir