Medula Sistemi Nedir?Medula sisteminin bir haftadır ağır aksak çalışmasının ardından bugün tamamen çökmesi ile mağdur olan vatandaşlar ilaçları cebinden para ödeyerek almak zorunda kalıyor. Peki nedir bu MEDULA sistemi?

Medula SGK, Emekli Sandığı, Bağkur ve Yeşilkart’ı tek bir çatı altında yani Genel Sağlık Sigortası (GSS) çatısı altında toplamayı hedefleyen bir çalışmanın bilişim ayağıdır. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, üniversite hastaneleri, diyaliz merkezleri ve daha bir çok sağlık kuruluşunun verdikleri hizmet, kullandıkları tıbbi malzeme ve ilaçların bedelinin geri ödeme kurumu tarafından ödenmesi için Medula sistemi kullanılıyor.

MEDULA: Online sistem “reçete onay sistemi / reçete provizyon sistemi” şeklinde açıklanıyor.

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile sözleşmesi olan eczanelerin sigortalı / hak sahiplerine ait reçeteleri faturalandırması.

SGK tarafından eczanelere geri ödemenin yapılması amacına yönelik MEDULA sistemi ile entegre çalışacak bir alt yapıyı oluşturmak.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Medula sistemi için “temel olarak sağlık tesislerinden, sigortalı ve hak sahipleri için verilen sağlık hizmeti için ödemeye esas fatura bilgisinin GSS sistemine aktarılmasını ve fatura
bedellerinin tesislere ödenmesini sağlayan bir otomasyon sistemi” olarak açıklanıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir