Mustafa Kamil Dürüst Vefat EttiMustafa Kamil Dürüst Vefat Etti

Fotoğrafçı, bestekar, koleksiyoncu, yazar, müzikolog ve sanat tarihi araştırmacısı 90 yaşındaki Mustafa Kamil Dürüst, yaşamını yitirdi.

90 yaşındaki sanatçı Mustafa Kamil Dürüst, 33 yıl önce Marmaris’e yerleşmişti. Dürüst, kanser tedavisi gördüğü İstanbul’daki özel bir hastanede yaşamını yitirdi. Şiir ve Beste isminde 2 kızı ile 6 torunu bulunan sanatçı pazar günü Sarıana Mahallesi’nde bulunan camide kılınan öğle namazına müteakip Marmaris Şehir Mezarlığı’nda defnedilecek.

Mustafa Kamil Dürüst Kimdir?

Mustafa Kamil Dürüst, 15 yaşından itibaren resim çalışmalarına ağırlık verdi. Dürüst, 2004 yılında yaşamını sürdürmeye başladığı Marmaris Huzurevi’nde kendi ismini taşıyan kütüphane kurdu.

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi mezunu, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) ilk üyelerinden olan ve Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği (MARFOD) Onursal başkanı Dürüst, Sadettin Kaynak’tan müzik dersleri alarak tasavvufun detayları öğrendi.

60 şarkı besteleyen ve bunların büyük bölümün de güftesini yazan sanatçının 400’ün üzerinde resim tablosu, 30 bine yakın Türkiye ve çeşitli ülkelerde çekilmiş fotoğrafları mevcut.

Osmanlı dönemi mimarisi üzerine araştırmalar üzerinde çalışan sanatçının Türkçe, İngilizce ve Almanca kitapları bulunuyor.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir