Diyabet Belirtileri Neler?Diyabet Belirtileri Neler?

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. İnan Anaforoğlu, diyabet konusunda uyarılarda bulundu. Kilo kaybı ve çok su içme gibi belirtiler ile ortaya çıkan diyabet, sinir ve damar harabiyeti nedeniyle cinsel yaşamı da etkiliyor.

Diyabet belirtileri neler ? Doktora hangi şikayetler ile başvurulmalı?

Dr. Anaforoğlu diyabetin belirtilerini şu şekilde sıraladı:
Kilo kaybı, çok su içme
Çok tuvalete gitme
Ağız kuruluğu
Gece tuvalete gitme
İdrar kaçırma
Sık enfeksiyon (özellikle idrar yolu enfeksiyonları, deri enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları sıktır)
Halsizlik, bitkinlik, ellerde-ayaklarda uyuşma

Uzun zaman tanı almamış hastalar, ilerlemiş aterosklerotik hastalık diye tabir edilen damar harabiyetine bağlı kalp krizi, beyin kanaması gibi şikayetlerle de başvurabilir. Bunun yanında insülin eksikliğine bağlı koma tablosu (karın ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, sık idrara çıkma, ağızda aseton kokusu, bilinç bulanıklığı) ile de hastalar başvurabilir.

Kimler Diyabet Riski Altında?

Dr. Anaforoğlu, diyabete yakalanmada kimlerin daha çok risk altında olduğunu şu sözler ile belirtti:

Tip -1 diyabet dediğimiz insüline bağlı diyabet için net olarak gösterilmiş risk faktörleri yoktur. Çocuklukta geçirilen çeşitli viral enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi ile ilgili bozukluklar suçlanmaktadır.

Tip-2 diyabetin ise gösterilmiş be bir kısmı önlenebilir risk faktörleri vardır. Ailesinde tip 2 diyabet hastalığı olması, fazla kilolu olmak, geniş bel çevresine sahip olmak, kan basıncının yüksek olması, kan yağlarının yüksek olması, kıllanma-adet düzensizliği gibi bulguların eşlik ettiği polikistik over sendromuna sahip olan kadınlar, iri bebek (4 kg) doğuran kadınlar, gebelik şekeri geçiren kadınlar, ‘sedanter’ hayat tarzı dediğimiz hareketsiz hayat tarzına sahip kişiler ve 45 yaşın üzerinde olmak diyabet için risk faktörleridir. Bu kişilerin özellikle kilolarına dikkat etmeleri, düzenli egzersiz yapmaları ve düzenli doktor kontrolüne gitmeleri gereklidir.

Sinir ve damar harabiyeti cinsel yaşamı etkiliyor!

Dr. Anaforoğlu, diyabetin cinsel yaşamı olumsuz etkilediğinide belirtti:

“Sinir ve damar harabiyeti nedeniyle cinsel fonksiyonlarda azalma görülebilir. Yine diyabetli bireylerde sıkça görülen kaygı, depresyon, hastalık korkusu gibi faktörler de cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir”

Diyabetli Hastalar Diyabetli Olduğunun Farkında Değil!

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından yayınlanan verilere göre,2013 yılı itibari ile dünyada 382 milyon diyabetli yaşadığı ve 2035 yılında bu sayının 592 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Buna göre dünya nüfusunun yüzde 8.3’uüde diyabet mevcut olduğu, 2035 yılı tahminlerine göre Türkiye diyabetli nüfus bakımından dünyadaki ilk 10 ülke arasında olma tehlikesi ile karşı karşıya. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de yapılan bir araştırmada, 20 yaş ve üzerinde 26 bin 499 kişi incelenirken diyabet sıklığının yüzde 16.5’e ulaştığı görüldü. Genel olarak, toplumun yüzde 7.5’inde bilinen diyabet varken, yüzde 6.2’si diyabet hastası olduğunu biliniyor. Bir başka ifadeyle diyabetli bireylerin yaklaşık yarısı diyabetli olduğunun farkında değil.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir