21 Kasım : Tarihte Bugün Neler Oldu?21 Kasım : Tarihte Bugün Neler Oldu?

Tarihte bugün neler yaşandı? Geçmişte bugün olan olaylar , doğanlar ve ölen ünlüler.

21 Kasım tarihinde dünyada neler yaşandı? 21 Kasım Tarihinde Tüm Dünyada Yaşanılan Olaylar, Doğan ünlüler, Ölen ünlüler kimler?

Tatiller ve Özel Günler:

Dünya Televizyon Günü

21 Kasım Tarihinde Dünyada Yaşanılan Olaylar:

1783 – Paris’te, Jean-François Pilâtre de Rozier ve Marquis d’Arlandes sıcak hava balonuyla ilk uçuşu gerçekleştirdiler.
1789 – Kuzey Karolina, ABD’nin 12. eyaleti oldu.
1791 – Albay Napoléon Bonaparte generalliğe terfi ettirildi.
1877 – Edison, fonografı (ses kayıt cihazı) icat ettiğini duyurdu.
1905 – Albert Einstein’ın, enerji ile kütle arasındaki ilişkiyi meşhur E=mc2 denklemi ile ifade ettiği “Cismin ataleti içerdiği enerji miktarına bağlı mıdır?” adlı makalesi “Annalen der Physik” dergisinde yayımlandı.
1919 – Mardin şehrinin kurtuluşu.
1927 – Samsun-Amasya Demiryolu hattı işletmeye açıldı.
1938 – Atatürk’ün naaşı, törenle Etnografya Müzesi’ndeki geçici istirahatgâhına getirildi.
1955 – Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve İngiltere’nin katılımıyla Bağdat Paktı kuruldu.
1967 – Kıbrıs nedeniyle Türkiye-Yunanistan gerginliği sürüyor. Yunanistan, “Silahlı bir çatışmadan kaçınarak sorunlarımızı görüşmeler yoluyla çözmeye hazırız” açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cemal Tural, “Kıbrıs’a çıkarız, kimse kaygılanmasın; ancak zaman söyleyemem” dedi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Johnson, savaştan kaçınılması önerisinde bulundu.
1980 – Las Vegas-Nevada’da bir otelde çıkan yangında 87 kişi öldü, 650’den fazla yaralı var.
1980 – ABD’de tahminen 83 milyon TV izleyicisi, Dallas dizisinde, JR’ı kimin vurduğunu öğrenmek amacıyla televizyonlarının karşısına geçti.
1985 – ABD başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov Cenevre’de buluştu. Zirveden, stratejik nükleer silahların yüzde 50 azaltılması kararı çıktı.
1996 – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) antlaşması Paris’te imzalandı.
2002 – Prag’taki NATO zirvesi’nde Litvanya, Letonya, Estonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya’ya, ittifaka katılmaları çağrısı yapıldı.
2002 – Dünya güzellik yarışmasının yapılacağı Nijerya`da bir gazetede Muhammed hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 civarında kişi de yaralandı.
2006 – Erke Dönergeci, Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş.’nin geliştirdiğini duyurduğu devridaim makinesinin tanıtımı yapıldı. Firma, 21 Kasım 2006 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısıyla Erke Dönergeci’ni “çağın buluşu” adı altında kamuoyuna duyurarak; “…çevreye zarar vermeyen, istenilen güç ve sürati sağlayabilen, doğrudan hareketin elde edilebildiği, yakıt gerektirmeyen bir kuvvet makinesi…” olarak tanımladı, fakat bilimsel ve teknik açıklama yapmadı.
2009 – Çin’in Heilongjiang eyaletinin Hegang şehrindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 104 kişi öldü.

21 Kasım Tarihinde Dünyada Doğan Ünlü İsimler:

Sayfa: 1 2 3


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir