İşte Benim Zeki Müren Sergisi Açıldıİşte Benim Zeki Müren Sergisi Açıldı

​Kadıköy Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile “İşte Benim Zeki Müren” sergisi açıldı.

Zeki Müren’in çocukluğundan başlayıp yaşamının son günlerine, gündelik hayatından, sanat yaşamına ışık tutan belgeleri ve kostümleri Zeki Müren hayranlarına sunuldu. Sergide sanatçının yaşamında düzenlediği fotoğraflar , sanatçı kostümleri , plakları, şiirleri, notları ve arşiv görüntüleri bulunuyor.

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Süsleme Bölümü’nü birincilikle bitiren Zeki Müren’in ” Mora Bayılırdım Seni Tanımadan”, “Kırıldım Bıldırcınlara”, “Örümceğin Vefası”, “İhanetin Şimşek Şimşek”, “Nereye Kaçtın Sen?”, “Kezban’ın Çilesi” gibi desenlerine koyduğu orijinal isimler ile, Zeki Müren Desenleri Sergisi Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinde 19 Kasım-19 Aralık tarihleri arasında gezilebilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Zeki Müren Türk sanat müziğini halkla bütünleştiren bir sanatçıdır. Zeki Müren Türk müzik tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Onu anmak, onun birikimlerini halkla paylaşmak için bu sergiyi düzenledik” dedi.

5 ay hazırlık yaptıklarını belirten “İşte Benim Zeki Müren” sergisinin Küratörü Derya Bengi otoğrafların yanı sıra sanatçıya ait önemli belgeler de bulunduğuna dikkati çekti. Bengi, “Sergimizde sanatçının gazino ve film mukaveleleri, plak şirketiyle anlaşmaları, annesinden gelen mektupları, kostümleri, çizmeleri ve gözlükleri bulunuyor. Sergide günlük hayata dair çok şey söyleyen belgeler de var” diye konuştu.

Zeki Müren Sergisi

Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü İmre Tüylü de “Sanata büyük önem veren Yapı Kredi Private Banking olarak, sanat projelerinin hayata geçirilmesine destek olmaya devam ediyoruz. Ziyaretçiler bu sergi ile hepimizin hayatında büyük yer edinmiş, Türk müziğinin efsaneleşmiş yıldızı, sanat güneşimizin hayatını adeta içindeymişçesine yaşayacak” ifadelerini kullandı.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir