Dünya Koah GünüDünya Koah Günü

Bugün 19 Kasım Dünya Koah Günü temasının “yürüyüş” olarak belirlendi.

Koah Nedir?

KOAH’ın nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak açılımı olan Koah Dünya sağlık Örgütü’nün 2030’da tüm dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada.

Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu 19 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle basın açıklamasında KOAH’ı Anlattı:

Koah’ın Görülme Sıklığı Ve Nedenleri:

“Türkiye verilerine göre ülkemizdeki en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olan KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20’dir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Oysa basit ve ağrısız bir test olan nefes ölçüm testi ile kişinin KOAH olup olmadığı kolayca saptanabilmektedir.
KOAH oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, ev içi hava kirliliği (özellikle evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan duman), çeşitli gaz ve tozlara çevresel veya mesleki maruziyettir. Bu hastalık çok önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen ne yazık ki kamuoyu tarafından yeterince iyi tanınmamaktadır. Hastalık müzmin bronşit ve amfizem olarak da bilinir.
19 Kasım 2014 Dünya KOAH Günü etkinliklerinin amacı; kronik hava yolu hastalıkları konusunda insanları bilgilendirmek, toplumsal farkındalığı arttırmak, başlıca risk faktörleri konusunda olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmak, hastalıkları erken dönemde tespit ederek ilerlemesini önlemektir.
KOAH tedavi edilmediği takdirde genellikle ilerleyici bir hastalıktır, hastalık ilerledikçe hastalar merdiven çıkarken, hızlı yürürken ve hatta en basit hareketleri bile yaparken, elbiselerini giyerken bile nefes alamaz hale gelebilirler.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir