Zehirli Mantar Organ Nakline Sebep VerdiZehirli Mantar Organ Nakline Sebep Verdi

8 Yaşındaki çocuk yediği mantardan zehirlendi ve komaya girdi. Zehirli mantar tüketmesi ile karaciğer yetmezliği ile karşılaşan çocuk karaciğer nakli ile yaşama döndü.

Konya’nın Kulu ilçesinde yaşanılan olayda 8 yaşındaki Muhammet Ali Gökçe, bir ay önce ailesiyle birlikte yediği mantardan zehirlendi. Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Gökçe, bir süre sonra komaya girdi. Kadavradan karaciğer nakli için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak durumu ağırlaşan Muhammed’e canlıdan nakile karar verildi.

Abladan Nakil

24 yaşındaki ablası Seher Tırmık’ın karaciğerinin Muhammet’e uyumlu olduğu yapılan tetkiklerle belirlendi. Ve  24 Ekim’de gerçekleştirilen operasyonla abladan alınan karaciğer  kardeşine nakledildi. Naklin ardından hızla iyileşen Muhammet, taburcu edildi. Muhammet Gökçe’nin sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi:

3. Evre Komada idi

Muhammed’e acil karaciğer nakli yapılmasına karar verdiklerini belirten  Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, hastanın geldiğinde 3. evre koma halinde olduğunu ifade etti.  “Hemen bekleme listesine ismini bildirdik ama birçok organ nakli merkezinde mantar zehirlenmesi nedeniyle nakil bekleyen hastalar olduğunu öğrendik. Durumun aciliyeti nedeniyle canlıdan nakle karar verdik. Ablası verici oldu ve nakli gerçekleştirdik. Ameliyattan önce makineye bağlıydı bu nedenle iyileşme süreci uzun sürdü. Şuan durumu iyi, okuluna dönebilecek durumda ve taburcu ediyoruz.” dedi.

8-10 Saat Sonra Şikayetler Başlıyor

Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, zehirli mantarlara karşıda uyardı. Dinçkan zehirli mantarı tüketmenin ardında 8-10 saat sonrası şikayetlerin başladığını dile getirdi. Mantar zehirlenmesinin halk arasında ‘köy göçüren’ olarak bilinen ‘Amanita Falloides’ mantar türünden kaynaklandığını ve 20-25 gram mantarı tüketmekle zehirlenmenin gerçekleştiğini belirtti. 8-10 saat içinde şikayetlerin başlamasının ardından 3-4 gün içerisinde de böbrek ve karaciğer yetmezliği nedeniyle kişiyi komaya sokuyor. Ve ilacı olamadığını belirten Dinçkan, tek tedavi yolunun organ nakli olduğunu söylüyor.

Mantardan zehirlendi iseniz..

Dinçkan, bu rahatsızlık yakalanmamanın tek yolunun mantarı yememek olduğunu belirtti ve ” kırsalda toplanan mantarları ne kadar emin olursanız olun yemeyin, yabani mantarların ayrımını uzmanların yapması lazım. Eğer mantar zehirlenmesinden şüpheleniyorsa, kişi biran önce organ nakli merkezi bulunan bir hastaneye sevke edilmeli.”dedi.

Bir Daha Asla

Oğluyla birlikte kendisi de yediği mantardan zehirlenen anne Mine Gökçe, 3 gün yoğun bakımda tedavi gördükten sonra hayata tutunmayı başardı. Daha önce de sürekli mantar toplayarak yediklerini belirten Gökçe, “Eşim ve oğlumla birlikte daha önce de sürekli topladığımız mantarlardan sabah kahvaltısında yedik. Akşam saatlerinde fenalaştık. Eşim pek etkilenmedi ama ben ve oğlum komaya girdik. Yoğun bakımdan çıkınca ilk işim oğlumu sormak oldu. Doktorlarımızın ve kızımın sayesinde oğlum hayata döndü. Hastanede tedavi görürken, yanımda bir kişi mantardan öldü, çok sayıda kişide tedavi görüyordu. Artık mantarın ismini bile duymak istemiyorum. Bir daha asla mantar yemeyeceğiz.” dedi.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir