Hangi Ülkelerde Kuş Gribi Alarmı ?Hangi Ülkelerde Kuş Gribi Alarmı ?

İngiltere ve Hollanda’da kuş gribi vakalarının görülmesi sonucu Avrupa Komisyonu’nu harekete geçti.  Komisyon acil önlemleri görüşmek üzere bugün toplanacak.

İngiltere’de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi görüldüğünün bildirilmesinin ardından,  İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Dairesi (Defra) , ülkenin kuzeydoğusundaki East Yorkshire bölgesinde bulunan bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi virüsünün görüldüğü doğruladı. Ancak toplum sağlığına yönelik riskin “çok düşük” olduğu kaydedildi. Defra, ölümcül virüsün görüldüğü çiftlikteki tüm kanatlıların itlaf edileceğini ve çiftliğin etrafında 10 kilometrelik alanın yasaklı bölge ilan edildiğini duyurdu.   İngiltere’de son kuş gribi vakası 2008 yılında olmuştu.

Hollanda’nın Utrecht eyaletine bağlı Hekendorp köyünde evvelki gün kuş gribi tespit edildi. Kuş gribi tespit edilen çiftlilerdeki  150 bin tavuğun itlaf etmeye başlandı. Hollanda hükümeti; kuş gribinin bulaşıcı olduğunu hasta hayvanlarla temas edilmesi halinde insana bulaşabildiğini ifade etti.  Hollanda hükümeti H5N8 adlı kuş gribi virüsünün insanlara geçme potansiyelinin de olduğunu açıkladı.

Ülkede tavuk ve yumurta nakline üç günlük yasak konuldu. Hekendorp’taki çiftlikte tavuk etinden çok yumurta üretildiği belirtiliyor. Çiftliğin ürünleri büyük ölçüde Hollanda’da satılırken, bir kısmı da Almanya ‘ya ihraç ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre H5N1 kuş gribi virüsü 2003 ve Aralık 2013 arasında 648 kişide görülürken, 384 kişinin ölümüne yol açtı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir