9 Dil Biliyor Ama Tuvalet Temizliyor9 Dil Biliyor Ama Tuvalet Temizliyor

Prof. Dr. Osman Toure, 9 dil biliyor. Eskişehir’de asgari ücretle tuvalet temizliği yapıyor.  Gine’de üniversitedeki görevini bırakarak Türkiye’ye iltica eden profesör Toure, iç savaş ve baskılar sebebiyle ülkesindeki görevini bırakıp Türkiye’ye iltica etti.

Prof. Dr. Osman Toure, Gine Nacer Salma Üniversitesi Fransızca Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak yıllarca görev yapmış ancak ülkesindeki baskılara artık dayanamamış. 7 yıl önce Türkiye gelen Prof. Dr. Toure, Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği tarafından Eskişehir’e gönderilmiş.

Eşi Türkiye’de Ama…

7 yıl önce Türkiye’ye gelen profesör  Toure,  mücadeleler ile eşini 5 sene içerisinde Türkiye’ye getirebilmiş. Ancak 106 yaşındaki annesi ve 5 çocuğu Senegal’de mülteci olarak yaşıyor.

Tek hayali…

Prof. Dr. Osman Toure,  4 senedir tuvalet ve camii temizliyor. Çünkü en büyük hayali olan Senegal’de kalan ailesinin parçalarını yanına alabilmek.  Kırmızı Toprak Mahallesi’nde oturan Toure, gündüzleri de aynı mahallede bulunan Âlem Camii’nin tuvaletlerini ve caminin temizliğini yapıyor. Ayda 500 ila 600 TL arasında para kazanan Toure’ye, hayırsever vatandaşlar da aralarında para toplayarak destek veriyor.

Türk insanın çok misafirperver olduğunu ve bu insanlar sayesinde ailesine yavaş yavaş kavuşmaya başladığını yarım yamalak Türkçesiyle ,ülkesinde devlet otoritesinin olmadığını, mafyalaşma ve çeteler yüzünden huzur kalmadığını anlatan Toure, şöyle konuştu:

“Türkiye’de güzel insanlar var. 7 yıldır Eskişehir’deyim. 4 yıldır cami de ve tuvaletlerinde temizlik yapıyorum. Ülkemde profesördüm ama burada tuvalet temizliyorum. Halimden memnunum. Gine’de hayat çok zor. Afrika çok zor bir yer. Oralar çok problemli. Türkiye’de problem yok, Müslüman ülke. 5 tane çocuk var. Okulla gidiyorlar Senegal’de. Annem de orada. 106 yaşında ve halen hayatta. Benim hanım burada, getirdim. Çocuklar Senegal’de kaldı orada okula gidiyorlar. Türkiye’yi çok seviyorum, hepsi Müslüman. Benim kabilem de Müslüman. 9 dil biliyorum. Judo, basketbol, boks ekinoks hepsi de var. Sabah 5 kilometre koşu yapıyorum.’’

Toure çok Seviliyor

Cami cemaatinden Muhammet Zımba, “Toure çok iyi bir insan. İslamiyet’i Allah’ın emrettiği şekilde yaşamaya çalışan birisi olarak görüyoruz. Hakka hukuka riayet eden, kimsenin kalbini kırmayan müstesna bir insan. Bizim ülkemizdeki bu güne kadar irtica eden insanların diyebilirim ki en iyilerinden biridir. Hatta bizim kendi vatandaşlarımızın belki yüzde ellisinden daha iyiler. Özellikle Afrika kıtasından gelenler en az hiçbir vatan hainlikleri yok. Vatanlarını terk edip gelmelerinin sebepleri belli, kimse vatanı terk edip gelmez. Burda bizden daha iyi uyum sağladıkları gözleniyor. ”

Bugün Suriye’den gelenlerinde olduğunu ama onların sıkıntılı olduğunu dile getiren Zımba, “Onları kötülemek adına değil ama onlarda olan problemler bu insanların hiç birinde yok. Bunlarda hiçbir kötülük yok aynen bizden biri gibiler. Burada bu işi kendi insanımız yapmazken bu adamın neler yaptığını burda görüyoruz. Burda ekmek parası için çalışıyor. Mahalleli Osman abiden çok memnun. Allah ne muradı varsa versin.” diye konuştu.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir