Sınama Rızkı Mı Nimet Rızkı Mı?Sınama Rızkı Mı Nimet Rızkı Mı?

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

131- Kendilerini denemek için dünya hayatının süsü olarak bol bol geçimlik verdiğimiz kimselere sakın göz dikme. Rabbinin rızkı daha iyi ve daha devamlıdır.

[Tâhâ Suresi- 131]

Dünya hayatının malından, menalından, makamından, mertebesinden, ailesinden ve evladından geçici değerlere gözünü dikme. Bir bitkinin çiçeği olduğu gibi bunlar da dünya hayatının çiçeğidir. Parlak ve cazibdir. Çabucak çeker insanı. Ne var ki çiçek bütün parlaklığına, bütün güzelliğine ve sevimliliğine rağmen çabucak solar.

İşte biz onlara bu nimeti vererek imtihan ediyoruz kaynaklarını keşfediyoruz.
Ama bu nimetler geçicidir. Tıpkı bir çiçek gibi çabucak soluverirler:
“Rabbinin rızkı daha iyi ve daha devamlıdır.” 
Çünkü bu rızık sınama için değil bir nimettir. Temiz rızık hepsinden daha hayırlı ve devamlıdır. Solmaz, yıpranmaz, aldatmaz…
Bu; hayatın güzel nimetlerinden el etek çekmeye davet değildir. Aksine ebedî ve devamlı değerlerle üstünlük kazanıp Allah’a bağlanmak ve onun hoşnutluğunu kazanmaya davettir.
Nefisler zenginliklerin verdiği ziynetler karşısında kendilerini yok etmesinler. Yüce değerlerle izzetlerini kaybetmesinler. Devamlı hür, devamlı yüce ve devamlı olarak gözleri kamaştıran bâtılın aldatıcı süslerine üstün geldiklerini hissetsinler.
[Fîzılâl-il Kur’an]

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir