Kardan Yansıyan Ultraviyoleye DikkatKardan Yansıyan Ultraviyoleye Dikkat

Karda güneşin  ultraviyole ışınlarının daha fazla olması ile birlikte zararlı ışınların etkisi büyümektedir. Kardan yansıyan ışınlar göz hastalıklarına ve gözün bozulmasına sebebiyet veriyor.

Çıplak göz ile karda ve dağda gezinti yapan kişilerin gözlerinde ileri derecede batma, sulanma, ağrı kızarıklık gibi şikayetler oluştuğundan bahseden Göz Hastalıkları Operatörü Dr. Nihat Çağlar Ultraviyole ışınları gözde kornea vakasının ön kısımlarında erozyon oluşturmaktadır. Hasta batma sulanma kızarma şikayeti ile ultraviyole ışınlarından rahatsız olduğunu söyleyerek hastanelere başvurmaktadırlar” dedi ve sözlerine devam etti:

Dr. Çağlar, “Karlı ortamların ihtişamına kapılıp vatandaşlar gezmeye dalıp karın keyfinin çıkarırken kardan yansıyan ultraviyole ışınlarını fark edemiyorlar ve gezerken gözlük kullanmadıkları için gözlerinde kış güneşinin etkisini daha sonra fark ediyorlar. Kış güneşinin göze etkisinden sonra tedavi olarak çok bir şey yapamıyoruz sadece belli zaman karanlık ortamlarda beklenmesini söylüyoruz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir