Ağız Kokusuna Dikkat EdinAğız Kokusuna Dikkat Edin

Ağız ve diş bakımı aile hayatınızı etkiliyor.

Ağız  kokusu yüzünden iletişimden kaçan kişilerin evlilik hayatında da sorunlar bitmiyor. Diş hekimi Erkut Akçalı, ağız kokusunun ciddiye alınması gerektiğini evliliklerin boşanmaya kadar gidebileceğini anlatan Akçalı Çiftler arasındaki ağız kokusu tartışmalarının yuva yıktığını ifade eden Erkut Akçalı, ‘Bu çiftler, mahkemeye başvurduklarında hakim huzurunda hemen boşanabiliyorlar. Bu nedenle ağız kokusunun ciddiye alınması gerekir’ dedi. Birçok insanın ağız kokusu yüzünden konuşmaktan ve iletişimden kaçtığını ancak ağız kokusunun vücuttaki bir hastalığın belirtisi olduğunu ve bu sorun da mutlaka çözülmesi gerektiğini de anlatan Erkut Akçalı sözlerine şu şekilde devam etti:

Ağız kokusunun, gıda, sigara, alkol, diş eti hastalıkları, protez, dolgu, ağız kuruluğu ve iç hastalıklar yüzünden meydana gelebileceğine dikkat çeken Akçalı, ‘Çevresine rahatsızlık verecek boyutta ki ağız kokusu şikayeti ile gelen hastalar öncelikle tam bir ağız muayenesinden geçirilmeli. Sorun bulunduktan sonra tedaviye hemen başlanmalı’ dedi.

Erkut Akçalı ağız kokusunu gidermenin yollarını ise şöyle sıraladı:

‘Sigara içmeyin, sakız çiğneyin, tarçın kullanın, lokmaları iyi çiğneyin, yoğurt yiyin, bol su için, dişlerinizi koruyun, diş ipi kullanın, aç kalmayın ve yatmadan önce mutlaka gargara yapın.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir