Süt Tüketimi Kanseri Etkiliyor Mu?Süt Tüketimi Kanseri Etkiliyor Mu?

British Journal of Cancer dergisinde yayımlanan, İsveç’te Lund Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan araştırmaya göre Süt ve süt ürünlerinin tüketimi ve bazı kanser türlerine yakalanma riski arasında bağlantı olduğu belirlendi.

Yapılan araştırmalarda 22 bin 788 kişi ile ailelerinin sağlık verilerini inceleyen bilim adamları laktoz hassasiyeti bulunduğu için süt ve süt ürünlerini çok az tüketenlerin akciğer, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskleri, laktoz hassasiyeti olmayanlara oranla daha az çıktı. Doçent Jianguang Ji, “Bu araştırmadan sütün kanser için riskli bir ürün olduğu sonucu çıkamaz” dedi. Laktoz intoleransı, tüm süt ve süt ürünlerinin içindeki şekerin kimyasal adı olan laktozun bazı insanlar tarafından sindirilememesi ve bağışıklık sistemlerinin tepki vermesiyle görülür.

Bilim adamları, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da meme, yumurtalık ve akciğer kanserine yakalananların sayısının Asya ve Orta Afrika’dan daha fazla olduğunu da hatırlattı. Bu durumun süt ve süt ürünlerinin Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da daha fazla tüketilmesinden kaynaklanıyor olabileceğinide hatrılattı. Ancak bilim adamları sonuçların dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini, süt ve süt ürünleri ile kanser arasında neden-sonuç ilişkisi olduğunu söylemenin doğru olmayacağını, etkenlerin saptanması için başka araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir