Eşinize Salak Demeyin!Salak dediği eşine tazminat ödeyecek!

Kırıkkale’de yaşanılan olayda R.K isimli kadın kocası M.K ‘ya boşanma davası açtı. Sebebi ise eşinin ‘Salak’ diye hakaret ettiğini belirtti.

Salak demek boşanmak için yeterli delil değil.

Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin haberine göre, R.K. bir tartışma sırasında eşinin düğün fotoğraflarını yırttığını iddia etti ve manevi tazminat istedi. Boşanma davasının görüldüğü Kırıkkale 1. Aile Mahkemesi, eşe “Salak” demenin ve düğün fotoğraflarını yırtmanın boşanma için yeterli delil olmaması sebebi ile ve bu nedenle tazminata hükmedilemeyeceğine karar verilerek dava reddedilmişti. Ancak dosyanın temyiz incelemesinde ise  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Kırıkkale 1. Aile Mahkemesi’nin verdiği kararı bozdu.

Cezası Manevi Tazminat

Yargıtay, aile birliğinin temelinden sarsıldığını belirterek çiftin boşanması yönünde hüküm kurulmasına karar verdi. Yargıtay’ın bozma gerekçesinde şöyle denildi: “Türk Medeni Kanunu’nun 174/2 maddesi boşanmaya sebebiyet vermiş olan olaylar yüzünden kişilik hakları saldırıya uğrayan tarafın, kusurlu olandan manevi tazminat isteyebileceğini öngörmüştür. Toplanan delillerden evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olan olaylarda; tazminat isteyen davacı davalı kadının ağır ya da eşit kusurlu olmadığı, bu olayların kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği anlaşılmaktadır.”Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir