Sivrisinek Isırıklarına Karşı 12 Doğal ÇözümSivrisinek Isırıklarına Karşı 12 Doğal Çözüm

Yaz aylarında en büyük sorundur sivrisinek ısırıkları.

Yaz ayının gelmesi ile birlikte sivrisinekler de ortaya çıktı. Sivrisinek ısırıkları kaşıntı, kızarıklık ve şişlikler neden olur …  Bu kaşıntı ve şişliklerin uygulayacağınız bu doğal yollar ile kaybolduğunu göreceksiniz…

Sinek ısırıklarına karşı 12 doğal ve basit çözüm…

Karbonat: 

Karbonat

Sivrisinek ısırıklarına karbonat iyi gelir. Çünkü içeriğindeki sodyum bikarbonat sayesinde cilt yüzeyindeki hassasiyeti gidererek kaşıntı hissini dindirir.

Elma Sirkesi:

elma sirkesi

Özellikle elma sirkesinin içerdiği asit sayesinde ısırıklara iyi geldiği söylenmektedir. Pamuğa damlatarak elma sirkesini ısırıklara uygulayabilirsiniz.

Buz:

Buz

Buz terapisi kaşıntı hissini azaltır ve şişmeyi önler. Buz torbasını sinek ısırığının üzerinde koyarak bekleyebilirsiniz.

Doğal yağlar:

Bitkisel Yağlar

Çay ağacı, nane yağı ve lavanta yağı gibi doğal yağlar,  Antienflamatuar  özellikleriyle sinek ısırıkları sonrası görülen şişkinlik ve enfeksiyonları önlemede etkilidir. Antibakteriyel ve antiviral etki bırakan bu yağlar ısırıkların daha kötü bir hal almasını önler.

Karpuz Suyu:

Karpuz suyu

Karpuz suyunu kabarıklık olan yere sürün ve ovalayın. Karpuz meyvesinin içerisinde bulunan asit, sivrisinek sokmasına iyi gelecektir.

Poşet Çay:

Poşet Çay

Gözaltı şişliklerine iyi gelen çay banyosu, sivrisinek ısırığına da iyi geliyor.Soğutulmuş poşet çay torbaları ısırığın olduğu bölgenin nemlenmesini sağlayarak, şişkinliği alıp ısırıklara ve kaşıntıya da iyi gelir.

Bal:

Bal

 

Oldukça şifalı bir gıda olan bal, yapısındaki anti-enflematuar özelliği sayesinde kaşıntı ve kızarıklıklara iyi gelir.. Isırığın üzerine bir miktar damlattığınızda kaşıntının geçmesi uzun sürmeyecektir.

Fesleğen:

Fesleğen

Fesleğen yaprakları kaşıntıya iyi gelen iki madde içerir. İnce kıyılmış fesleğenleri ısırığın üzerine koyun veya fesleğen yağını cilde uygulayın.

Limon:

Limon

Antibakteriyel etkisi sayesinde, bakteriler ve virüslere karşı etkilidir. Limon suyu hem sivrisineğin bıraktığı mikrobu kırar hem de kaşıntıyı alır.

Tuzlu su:

Tuzlu Su

Bir tasın içinde 1 tatlı kaşığı tuzu ½ su bardağı su ile eritip kaşınan yere sürdüğünüzde kaşıntının geçtiğini fark edeceksiniz.

Nane:

nane

Diş macununun kaşıntıya ve yanmaya iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Bunun temel nedeni içeriğindeki nane aromasıdır. Serinletici etkisi sayesinde nane kaşıntıya iyi gelir ve hassasiyeti azaltır. Kaşınan bölgeye nane sürdüğünüzde nasıl ferahlattığını göreceksiniz.

Aloe Vera:

Aloe Vera

Özellikle güneş yanıklarına karşı olan etkisi bilinen aloe vera sinek ısırıklarına da iyi geldiği bilinen mucize bir bitkidir.

Karıncaları Mutfaklardan Uzak Tutmanın Doğal Yolları
Sivrisinekler Hakkında Bilmediklerimiz

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir