Rızıkta Eşit Paylaşım İçinRızıkta Eşit Paylaşım İçin

 

Rızkı paylaşmak ile ilgili Ayet-i Kerime… 

Nahl Suresi 71. 72. 73. 74. Ayetlerin Meali

71. Allah, kiminize kiminden daha bol rızık verdi. Bol rızık verilenler, rızıklarını ellerinin altındakilere vermiyorlar ki rızıkta hepsi eşit olsunlar. Yoksa Allah’­ın nimetini inkâr mı ediyorlar?
72. Allah, size kendi nefislerinizden eşler yarattı, eşlerinizden de sizin için oğullar ve torunlar yarattı ve sizi temiz gıdalarla rızıklandırdı. Onlar hâlâ bâtıla inanıp Allah’ın nimetine nankörlük mü ediyorlar?
73. Müşrikler Allah’ı bırakıp da kendilerine gök­lerde ve yerde olan rızıktan hiçbir şey veremeyen ve buna asla güçleri yetmeyen şeylere tapıyorlar.
74. Allah’a birtakım benzerler icat etmeyin. Çünkü Allah, her şeyi bilir, siz ise bilemezsiniz.

Nahl Suresi- 71/72/73/74

Nahl Suresi 71. 72. 73. 74. Ayetlerin Tefsiri

71. Allah rızıkları aranızda farklı tak­sim etti. Bu zengindir, öteki fakir. Biri efendi, diğeri köledir. O zenginler, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği mallara kölelerini ortak etmiyorlar ki, zenginlikte kuleleriyle eşit olsunlar. Bu, Allah’ın müşrikler hakkında getirdiği bir meseledir.

İbn Abbas şöyle der: Onlar kölelerini mal ve kadınlarına ortak etmezken, kullarımı benim saltanatıma nasıl ortak ediyorlar. Bu soru inkâr ifade eder. Yani onlara nimet veren Allah olduğu, halde başkalarını O’na ortak mı koşuyorlar?

72. Yüce Allah kudretiyle, kadınları sizin cinsinizde ve şeklinizde yarattı ki, aranızda sevgi, merhamet ve uyum meydana gelsin. Sizin için o eşlerden çocuklar ve torunlar yarattı. Torunlar, dedelerine hizmet ve itaat ettikleri için onlara meyveler, tahıllar ve hayvanlar gibi lezzetleri çeşitli şeylerden size rızık verdi, Allah’ın bu anlatılan nimetleri gerçekleştikten sonra hâlâ putlara inanıp Rahman’ı inkâr mı ediyorlar? Bu soru, kınama ve azarlama ifade eder.

73. O müşrikler ne yağmur yağdırmaya, ne ekin veya bitki bitirmeye, ne de onlara az veya çok bir rızık vermeye gücü yeten putlara tapıyorlar, Bu, onların yapacağı iş değildir. İsteseler de bunu yapamazlar.

74. Allah’a misaller getirmeyin. Bazı şeyleri onlara benzetmeyin. Çünkü Allah’ın benzeri ve eşi yoktur. Allah bütün hakikatleri bilir. Siz ise, yaratanın ne kadar büyük olduğunu bi­lemezsiniz.

Safvetü’t Tefasir

Rızkı Veren O’dur

Dünyanın Güzelliği Ve Ahiret Mutluluğu Kimin İçin?

2 Yorum

  1. Vedat erdem 28 Nisan 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 29 Nisan 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir