Akıllı Telefonu Tamire Göndermeden İki Kere DüşününAkıllı Telefonu Tamire Göndermeden İki Kere Düşünün

Günümüzün vazgeçilmezi akıllı telefonlar arıza yapınca cepleri de yakıyor…

Akıllı telefonların kendileri gibi arıza ücretleri de pahalı. Üstelik tamir edilen telefonlar tek seferde onarılmıyor. Aynı sorunlar ile 2 kez tamire giden telefonların tamir masraflarının cep yakması, tamir tutarlarının yeni telefon alma rakamlarına ulaşması kullanıcıların canını sıkıyor. Bu durum sadece akıllı telefonlarda değil tabletler içinde geçerli oluyor.
Orginal olmayan parçalar ile yapılan tamirlerde tamir tutarı düşük olsa bile kullanım süresinin kısalığı ve garanti kapsamları ile ilgili sorunları yanında getiriyor.

Kullanıcıların şikayetleri, istekleri ve şikayetvar.com’un uzmanlarından uyarılar ise şu şekilde:

Garantili Telefona İki Kat Tamir Ücreti

“Telefonumdan ne ses alabiliyorum ne de konuşabiliyorum diye iki kez tamire verdim. İlkinde garanti kapsamında diye güya yapıp geri yolladılar aradan iki ay geçmedi yine aynı sorun yaşandı. Yine yolladım bu kez garantisi geçti diye tamiri için 320 TL istiyorlar. Telefonun sıfırı 200 TL. Sadece bende değil bu yakın arkadaşlarımda da olan bir sorun. Garantili diye tamire gönderiyorsunuz, iki kat tamir ücretti istiyorlar. “

179 TL’ye Aldığı Telefona 195 TL Onarım Faturası

“Aldığım telefon arıza yapınca götürdüm servise gönderdiler. 3 gün sonra mesaj geldi işleme alınabilmesi için, size belirtilmiş olan tahmini tamir ücretini onaylamanız beklenmektedir diye fakat ücret yazmıyordu. Aldığım yere gittim sordum neden böyle bir mesaj geldi diye. 179 TL’ye almış olduğum telefona 195 TL onarım parası çıkardıklarını söyledi. Garantisi dolmamış bir onarım için böyle bir tamir parası nasıl olur. Bence bu olay biraz garip, sizce nasıl. Birde üstelik garantisini bir yıl uzatmalı ödemiştim.”

“Onarımlar Neden Bu Kadar Pahalı”

Kendime ve eşime akıllı telefon satın aldım. Önce eşime ait telefon oğlumun yere düşürmesi ile bozuldu. Yetkili servise verdim. 220 TL onarım parası istediler. Telefonu geri aldım, 30 TL’ye tamir ettirdim. 2 gün önce kendi telefonuma çok az sıvı kaçtı. Telefonla alakalı bir sorun yok, tüm işlevleri yerine getiriyor, fakat daha sonra şarj olmadığını fark ettim. Yine yetkili servisine telefonumu bıraktım. Cevap 380 TL onarım bedeli istiyoruz. Biz bu garantileri boş yere mi alıyoruz. Ya da bu onarımlar neden bu kadar pahalı”

Telefon Tamirlerinde Bunlara Dikkat!

Cep telefonu arızalan ve sorun yaşayan cep telefonu sahiplerine Şikayetvar Uzmanları ‘Garanti Yönetmeliği’ çerçevesinde şu uyarılarda bulundu:

“Tüketicinin seçimlik haklarını kullanabilmesi için, malın teslim edildiği tarihten itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az 4 defa veya imalatçı-üretici veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde 6 defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılmasının yeterli olacağı hükmü getirilmiştir. İmal veya ithal edilen mallarla ilgili yedek parça stoğunun, sadece firma merkezinde veya en az bir servis istasyonunda tam olarak bulunması, diğer servis istasyonlarında ise tüketicilerin mağdur olmayacağı miktar dikkate alınarak, ticari faaliyetlerini sürdürmeleri için gerekli olan stok miktarının yeterli olacağı hükme bağlanmış böylece, firmaların stok maliyetleri azaltılmış olacak. İmalatçı veya ithalatçıların tüketicilere talep halinde yedek parça satışından kaçınmamaları gerektiği açık olarak ifade edilmiştir. Böylece tüketicilerin istedikleri yedek parçayı servisin dışında kendilerinin de temin edebilmelerine imkan sağlanmıştır.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir