Üzüntülü Ve Dertli İken Okunacak DualarÜzüntü Ve Dertli İken Okunacak Dualar - www.inanankalpler.net

Rasûlullah’ın  dertli-üzüntü-borç halinde iken sahabelerine ve kızına öğrettiği dualar ile Yunus A.s’ın balığın karnında hapis olduğunda bu dertli durumundan kurtulmak için ettiği dua.  

Allah dertlerinizi dualar ile bertaraf etsin… Amin….

Hz. Yûnus aleyhisselâm’ın balığın karnında iken okuduğu dua’dır:

أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

“Allahım! Senden başka ilâh yoktur, seni her çeşit kusurlardan tenzih edirim. Ben nefsime zulmedenlerdenim.”

Rasullah’ın üzüntü anında okuduğu dua:ِ

إلَهَ إَّ اللّهُ الْعَظِيمُ الحَلِيمُ. َ إلهَ إَّ اللّهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ. َ إلهَ إَّ اللّهُ رَبُّ السَّمواتِ، وَرَبُّ ا‘رْضِ، وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ

Halîm ve azîm olan Allah’tan başka ilah yoktur. Büyük Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur. Kıymetli Arş’ın Rabbi, arzın Rabbi, Semâvât’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur.”

Sıkıntı ve Borçtan kurtulması için Rasullah’ın Ebû Ümâme (radıyallahu anh)’a sabaha çıkınca ve akşama ulaşınca okuması için öğrettiği dua:

اللَّهُمَّ إنِّى أعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ
وَالْحَزَن، وَأعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ، وَأعُوذُ بِكَ مِنَ الجُبْنِ وَالْبُخْلِ، وَأعُوذُ بِكَ مِنْ غَلبَةِ الدَّيْنِ، وَقَهْرِ الرِّجَالِ

“Allah’ım üzüntüden ve kederden sana sığınırm. Aczden ve tembellikten sana sığınırım, korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borcun galebe çalmasından ve insanların kahrından sana sığınırım.”

Rasullah’ın Kızı Hz Fâtıma’ya ”bu dua senin hizmetçi edinmeden daha hayırlıdır diyerek, kızına öğrettiği dua”:

اللَّهُمَّ رَبَّ السَّمواتِ السَّبْعِ، ورَبَّ العَرْشِ العَظِيمِ رَبَّنَا وَرَبَّ كُلِّ شَئٍ، مُنْزِلَ التَّوْرَاةِ وا“نْجِيل وَالْفُرْقَانِ، فَالِقَ الحَبِّ والنَّوَى. أعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ كُلِّ شَئٍ أنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهِ. أنْتَ ا‘وَّلُ فَلَيْسَ قَبْلَكَ شَىْءٌ، وَأنْتَ اخِرُ فَلَيْسَ بَعْدَكَ شَىْءٌ، وَأنْتَ الظَّاهِرُ فَلَيْسَ فَوْقَكَ شَئٌ، وَأنْتَ الْبَاطِنُ فَلَيْسَ دُونَكَ شَئٌ: اقْضِ عَنِّى الدّيْنَ، وَأغْنِنِى مِنَ الْفَقْرِ

“Allahım! Sen yedi semânın Rabbi, Arş-ı Âzam’ın Rabbisin. Sen bizim Rabbimiz ve herşeyin Rabbisin. Tevrat, İncil ve Furkân’ı indiren, tohum ve çekirdekleri açansın. Her şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Her şeyin alnından yapışmışsın (dizginleri senin elindedir). Evvel sensin, senden önce bir şey yoktur. Ahir sensin, senden sonra da bir şey kalmayacak. Sen zâhirsin, senin üstünde bir şey mevcut değildir. Sen bâtınsın, senin dışında bir şey yoktur. Benim borcumu öde, beni fukaralıktan kurtar, zengin kıl.”

Rasullullah S.a.v ‘in Esmâ Bintu Umeys (radıyallâhu anhâ)’a sıkıntı anında okuması için öğrettiği dua:

أللّهُ اللّهُ رَبِّى َ أشْرِكُ بِهِ شَيْئاً

Rabbim Allah’tır, Allah! Ben ona hiçbir şeyi ortak koşmam!

 

Duanın Fazileti Ve Vakti

Üzüntü Yahut Kederli İken Okunacak Dua

Vücut Ağrısına Karşı Okunacak Şifa Duaları

Uykusunda Korkan Kimsenin Okuyacağı Dualar

Nazar-Büyü-Böcek Ve Zehirli Haşeratlardan Koruyucu Dualar

2 Yorum

  1. Hilmi Kayalı 9 Aralık 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 9 Aralık 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir