Geçmeyen Ağrılarınız Mı Var?Geçmeyen Ağrılarınız Mı Var?

Yıllardır sürekli ağrılarından bahseden ve tanı konulamayan kişilere genellikle hastalık hastası denilir. Fakat bu durum artık fibromiyalji olarak adlandırılıyor. Ve bu hastalığa  daha çok hassas, duyarlı ve mükemmeliyetçi kişilerin yakalanıyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, bir türlü kesilmeyen vücut ağrılarının çevredeki kişilerin hastalık hastası olarak bakmamaları gerektiğini bu durumun fibromiyaljiden kaynaklanabileceği belirtti. Kaşifoğlu , Fibromiyalji’nin ”yumuşak doku romatizması”nın en sık görülen romatizmal hastalıklardan olduğunu söyledi.

Kaşifoğlu,  sabah kalktıklarında yorgun, bitkin, gece uykuları iyi olmayan, açıklanamayan genel vücut ve eklem ağrıları ile gelen hastaların genellikle kadın hastaları olduğunu ve her 3 hastadan birinin ”yumuşak doku romatizması” teşhisi konulduğunu belirtti.

Fibromiyalji ”yumuşak doku romatizması” Teşhisi Nasıl Konulur?

Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, Fibromiyalji teşhisinin kan testleri ile konumayacağını, sadece fiziki muayeneyle konulabileceğini, belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kişiler, ağrıları nedeniyle çok sayıda hekim tarafından görülmüş, buna rağmen birçoğuna tanı konulamadığı için ümitsizlik içindedir. 15 yıldır doktor doktor gezen insanlar var. Fibromiyalji, yaşam kalitesini bozuyor. Ağrıları dolayısıyla kişi kendini kötü, mutsuz hissediyor. Üstelik doktora da gidiyor, bir şey çıkmıyor. Bunun üzerine eşi, ailesi de şüphe duyuyor. Çoğu kişi artık toplumda ‘hastalık hastası’ gibi adlandırmalara maruz kalıyor ve ağrılarla yaşamaya mahkum oluyor. Bazı hastalarımıza tanı koyduğumuzda dönerler eşlerine ve ‘Bak gördün mü benim de bir hastalığım varmış’ der ve tedavisi olduğunu öğrenince mutlu olur.”Açıklanamayan genel vücut ve eklem ağrınız varsa, yıllardır bir tanı konulamadıysa ve çevrenizdekiler artık size ‘ hastalık hastası’ olarak bakıyorsa, mutlaka aklınıza fibromiyalji hastalığı gelmeli veromatizma doktoruna muayene olmalısınız. Çünkü tedavisinde kullanılabilecek ilaçlarla hastalarda belirgin bir rahatlama olur. Bu nedenle engellenebilecek bir nedenden dolayı ağrı çekmenize gerek yok”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir