İğne İle Damar Aramak Tarih Oluyorİğne İle Damar Aramak Tarih Oluyor

Acısız ve ağrısız damar bulma yöntemi geldi.

Yeni buluş “damar görüntüleme spreyi” buluşu özellikle  kanser, obez hastaları, yaşlılar, bebekler, çocuklar için geliştirildi.
Buluşun sahibi ; Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Kimya Metalurji Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Işıldak’ın projesi 2 yıllık bir proje. 2 Yıldır bu proje üzerinde çalışan Işıldak sonunda projesini gerçekleştirdi ve Türkiye’de ve Dünyada bir ilk olan “damar görüntüleme spreyi” nin Uluslararası patent müracaatında da bulundu.

damar-goruntuleme-spreyi2

Proje 3 arkadaşın Harikası:

Damar görüntüleme spreyi icatının sahipleri, Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Işıldak ile birlikte, Biyomühendislik Bölümü Öğretim Görevlisi Uzman İlkay Şener ve Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melda Altıkatoğlu. Üniversitenin laboratuvarında geliştirilen icatın ülkemiz için katkı sağlayacağını söyleyen Işıldak, spreyin uygulaması kolay ve uygulandığı yerde sağlığa zarar veren kanserojen özelliklere sahip veya herhangi bir zararlı madde olamamasından ve faydalı bir ürün olmasından bahsetti. Işıldak, spreyin uluslararası patentini aldıkları takdirde ürünün dünyadan da talebi olacağını bildirdi.

Prof. Dr. Işıldak, “Bazı hastalarda 10 iğne yaparsınız ancak damarını bulamayabilirsiniz. Özellikle obez ve kanser hastaları (kemoterapi alan insanlar) ile bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda damarları yakalamak zor. Damar görüntüleme spreyi, damarları yakalamada kolaylık sunuyor.Önemli bir konu da spreyin her alanda kullanılabilmesi, ekonomik ve taşınabilir olmasıdır. Çok kolay ve basit uygulanabilir” diye konuştu.

Ayrıca (YTÜ) Kimya Metalurji Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Işıldak sözlerine şu ifadeleri de ekledi:

“Ürün hem Türkiye’ye hem de dünyaya yarar sağlayan bir buluş. İğne mekanik bir aygıt. Doku içerisine giriyor. Girdiği noktalarda da hasar üretebilir. Aynı noktadan sık sık iğneyle delik açmak hasarı büyüterek, çeşitli enfeksiyon ve sağlık problemlerine neden olabiliyor. Hastanelerde sprey kullanıldığı takdirde birkaç saniye içinde spreyin içindeki boyanın jelleşmesiyle damar çok rahat görülüyor. Spreyi de suyla veya ıslak bir bezle çok rahat temizleyebiliyorsunuz. Sprey odaklama imkanı sağlıyor. İğne ise elde titreme olduğunda ise deride hemen tahriş yapabiliyor.”

internet haberlerinden derlenmiştir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir