Soğuk Hava Geldi Önlem Hangi Gıdalarda?Soğuk Hava Geldi Önlem Hangi Gıdalarda?

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte soğuk algınlıkları baş göstermeden tedbirinizi alıp vücudunuzu kuvvetli tutmanın yolları. Yani hastalık kapıyı çalmadan zırhları gıda takviyeleri yapın.

Hastalıkları gıdalar ile yenip vücut direncinizi bakterilere ve karşı koruyabilirsiniz.  Bağışıklık sistemininizi güçlendirmenizi sağlayacak besinleri Diyetisyen Özlem Sert Aydın tavsiye ediyor.

balkabağı

Bal kabağı
İçeriğindeki vitamin ve minerallerin çeşitliliği ve miktarı nedeniyle doğal bir multivitamindir. Günlük A vitamini ihtiyacımızın %25’ini, Demirin %30’unu, C vitaminin %10’unu, E vitamininin %15’ini karşılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hücre sağlığını korur, kanser savaşçısıdır..

armut

Armut
C vitamininden zengin olan armut içeriğindeki bakır minerali ile antioksidan etkisi artıyor. Barsak sağlığı için de faydalı olan armutu ara öğünlerde veya kahvaltıda tercih edebilirsiniz.

elma

Elma
Kırmızı, sarı veya yeşil rengi hiç farketmez çünkü hepsi liften, antioksidanlardan zengin vitamin deposu. Ara öğünlerde tüketildiğinde tokluk hissini artıran diyet dostu meyve olan elmayı özellikle kabuğuyla yemek daha çok vitamin almanız demektir.

kefir

Kefir
Birçok araştırma probiyotik gıdaların bağışıklık sistemimiz için yararlı olduğunu belirtmektedir. Yoğurt ve kefir bağışıklık sistemini güçlendirerek bir çok hastalığı önleyici etkiye sahiptir.

sarimsak

Sarımsak
Sarımsak içeriğindeki alisin ve sülfür sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmenin en ucuz yollarından biridir, bağışıklık sistemini güçlendirip virüs ve bakterilerin vücuda girmelerini önler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir