Prematüre Bebeği Anne Sütü İle Kurtarın!Prematüre Bebeği Anne Sütü İle Kurtarın!

Erken doğumlar ve erken doğan bebekleri hayata tutundurmaya çabalamak yine ANNE SÜTÜ ile oluyor.

Anne sütünün önemi prematüre bebeklerde de büyük rol oynuyor. Prematüre doğan bir bebeği anne sütü ile beslemek bebeğin yaşama daha kolay tutunmasını, bebeğin kilo almasını, ve enfeksiyon riskini azaltıyor. Ve bebek ve anne arasında, ayrı kalınan dönemlerde derin bağı yine Anne Sütü kuruyor. Bebeğini emziren annenin doğum sonrası depresyonu daha az oluyor ve süt artışı meydana geliyor.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman,prematüre doğan bebeklerde 2 Yılın çok önemli olduğunu dile getiriyor.

Prematüre bebeklerin diğer yeni doğanlara göre çok daha ciddi takip gerektirdiğini ifade eden Şarman,
Dr. Gülnihal Şarman, prematüre bebekler için anne sütünün hayat kurtardığına, prematüre bebek konusunda uzmanlaşmış bir ekip ve iyi bir yeni doğan yoğun bakım süreci ile bebeklerin hayata tutunabildiklerine dikkat çekti.

“Anne sütü, hem bebeğin hem de annenin fiziksel ve ruhsal gelişimini etkiliyor. Anne sütü ile beslenen prematüre bebekler, yapılan araştırmalara göre çok daha hızlı gelişiyor, kilo alıyor, enfeksiyon riski azalıyor. Ayrıca bebek ve anne arasında, bu zorlu dönemde çok daha derin bağ kuruluyor. Bebeğini emziren annenin doğum sonrası depresyonu daha az oluyor ve sütü daha çok geliyor”

“Bu bebekler ne kadar erken doğarsa o kadar fazla sağlık problemi yaşıyor. Fakat sağlık problemleri uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indiriliyor. Ancak bebek, taburcu edildikten sonra bazı enfeksiyonlar, yetersiz beslenme ve bakım nedeniyle birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Prematüre bebeklerde ilk 2 yıla dikkat etmek çok önemli. Bu süreçte iyi beslenmek, temiz hava solumak, enfeksiyondan kaçınmak ciddi önem taşıyor. Özellikle kış ayları prematüre bebekler için büyük risk oluşturuyor”

internet haberlerinden derlenmiştir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir