Üç Çatallı Gölge…Üç Çatallı Gölge…

Mürselat suresi 29 ve 34. ayetlerinde cehennem  alevi ve korkutucu yüzü anlatılmaktadır. Ayetlerin daha açıklayıcı olması için tefsirleri ile paylaşıyorum. Üç kola ayrılan alevli gölge. Nedir 3 çatallı gölge? Yüce Rabbimiz Cehennemden bir manzarayı ayetinde anlatıyor. Cehennem ateşini tahayyülü mümkün değil ama bir Sahih bir Hadis-i şerifde Şöyle geçer;

Enes İbnu Malik radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: “Şu dünya ateşiniz var ya! Bu, cehennem ateşinin yetmiş cüzünden bir cüzdür. Eğer o, su ile iki kere söndürülmemiş (harareti giderilmemiş) olsaydı, ondan faydalanamazdınız. Şurası muhakkak ki, bu dünya ateşi, aziz ve celil olan Allah’a, bir daha eski hararetine döndürmemesi için dua eder.” Kaynak -Kütüb-i Sitte. 
E bu halde tefsirin sonundaki eklediğimiz Volkan görüntüsündeki alevlere bir bakın bu alevler su ile iki kere söndürülmüş alevler. Volkandaki ateş cehennem ateşinin yetmiş cüzünden bir cüz.

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

29-(İnkârcılara o gün şöyle denilir:) yalan sayageldiğiniz azaba doğru gidin! *1
30-31- Üç kola ayrılmış, (ama) ne gölgelendiren ne de alevden koruyan bir gölgeye gidin. *2
32-O, saray gibi kocaman kıvılcım saçar.
33-Her bir kıvılcım, sanki birer sarı deve gibidir. *3
34-O gün, (hakikatleri) yalan sayanların vay haline!

77- Murselat Suresi-29-34 Diyanet Vakfı Meali 
 

Fizilal’il Kur’an Tefsiri:

Okuduğumuzu Daha İyi Anlaya Bilmemiz İçin Seyyid Kutup ( Fizilal’il Kur’an Tefsiri)nden Ayetlerin Açıklaması:

Şimdi inkar ettiğiniz yere koşunuz.” İşte şuraya doğru. Orası tam karşınızda duruyor. “Üç çatallı gölgeye koşunuz: ‘ Orası cehennem ateşinden yükselen ve üç kol halinde yayılan dumanların gölgesidir. Ama ne gölge! Kavurucu güneşten daha beter bir şey! “Serinlik sağlamayan ve alevden korumayan gölgeye!” Bu gölge boğucu, yakıcı, kavurucu bir gölge! Sırf alay üslubunun bir uzantısı olarak ona “gölge”denmiş. Bir de cehennem ateşinden yükselen dumanın gölgesi ile avutma amacı taşıyor bu isimlendirme. Koşunuz. Nereye doğru gideceğinizi biliyorsunuz. Varacağınız o yeri bildiğiniz için oranın adını söylemeye gerek yok. “O, saray gibi kocaman kıvılcımlar saçar. Her biri birer sarı deve gibi kıvılcımlar.” Oranın ardarda saçtığı kıvılcımların, her biri duvarları taştan örülmüş bir ev iriliğindedir. (Eski araplar duvarları taştan örülmüş her eve “kasr” yani “saray” adını verirlerdi. Buna göre burada sözü edilen sarayın şimdilerde görmeye Alıştığımız saraylar kadar kocaman olması şart değildir.) Bu kıvılcımlar birbirini izledikçe, her biri çayıra yayılmış otlayan birer sarı deveyi andırır. Bunlar kıvılcımlar. Ya peki bu iri kıvılcımları saçan ateşin kendisi acaba nasıl bir şey!

Biraz Daha Açıklama :
Mevdudi’nin Eserinden ( Tefhim’ul Kuran Tefsiri)nden Ayetlerin Açıklaması

*1 – Şimdi, ahiretin delillerinden sonra, bu olay vukubulduğu zaman inkarcıların sonunun ne olacağı görülmüştür.

*2- . Gölgeden murad duman gölgesidir. Duman yükseldiği zaman üç kola ayrılacak.

*3- Yani her kıvılcım, saray kadar büyük bir ateş olacak. O büyük ateş patladığında her tarafa yayılan kıvılcımlar sarı develerin zıplaması gibi görünecek.

 

Cehennemi Andıran Video

Bir yorum

  1. Burak 30 Mart 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir