Mısır Unlu Kabak DizmesiMısır Unlu Kabak Dizmesi

Kabak yazın en sağlıklı sebzelerindendir. Kabaktan çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Dolması, Kavurması, Mücveri gibi sizlerle  kabak dizmesini paylaşacağım.

Nefis bir lezzeti olan dizmeyi yapmak için geniş bir tavanızın olması yeterli. Eğer geniş bir tavanız yoksa ölçüleri azaltıp küçük bir tavaya yapabilirsiniz. Biz bu ölçüleri  30 cm’lik kapaklı balık tavasında yaptık. Kapaklı olması çevirirken kolaylık sağlıyor. Şimdi gelelim tarifimize…

Mısır Unlu Kabak Dizmesi İçin Gerekli Malzemeler:

1 Kilo Yeşil Kabak
4,5- Çay Bardağı Mısır Unu
2 Tatlı Kaşığı Tuz
1,5 Silme Tatlı Kaşığı Toz Kırmızı Biber
2 Çay Kaşığı Sarımsak Tozu veya 3-4 Diş Sarımsak
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1,5 Yemek Kaşığı Tereyağı veya Margarin
3 Yumurta

Kabak Dizmesi
Mısır Unlu Kabak Dizmesi

Mısır Unlu Kabak Dizmesi Yapılışı:

Kabakları yıkayıp, yarım cm kalınlığında verev doğrayın. Bir tencereye biraz su ve biraz tuz atıp kabakları hafif diri kalacak şekilde haşlayın.

Kabaklar haşlanırken mısır unlu karışımı hazırlayalım: Mısır unu, tuz, karabiber, kırmızıbiber ve sarımsak tozunu harmanlayın. (Sarımsak tozu kullanmıyorsanız sarımsağı rendeleyip kabakların arasına serpiştirin.)

Mısır Unlu Kabak Dizmesi
Mısır Unlu Kabak Dizmesi

Haşlanan kabakları süzüp hemen soğuk suyun içine alın. Kabakları soğuk sudan tek tek alıp (ıslağı ile) mısır unlu karışıma 2 tarafını bulayın.
Tavanın tabana zeytinyağının 3 yemek kaşığını ve tereyağını iyice yayıp, kabakları düzgünce yerleştirin. Kabaklar 2 sıra olacak. Eğer mısır unu artarsa üzerine serpiştirin.

Ocakta yüksek ateşte 1. yüzü kızartıyoruz. Kapak veya tepsi yardımı ile diğer yüzünü çevirip kalan 3 yemek kaşığı yağı döküp 2. yüzünüde kızartın. 2. yüzü kızarırken yumurtayı çırpın. Kızaran kabakların üzerine döküp tavada yayılmasını sağlayın.
Tekrar öbür yüzünü çevirip kenarların da kalan yumurtanın pişmesini sağlayın. İstediğiniz şekilde kesip servis yapın.

Afiyet olsun…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir