Gastrit Mide Kanseri Yapıyor.Gastrit Mide Kanseri Yapıyor.

Tedavi edilmeyen kronikleşen gastrit mide kanserine yol açabiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Zülfikar Polat gastritin sebeplerini ve tedavisini anlattı…

Gastritin başlıca nedenleri; alkol, sigara, çeşitli ilaçların uzun süreli kullanımı ve helikobakter pilori denilen bir bakteri. Kronik gastritin en yaygın görülen nedenlerinden biri; %80-85 oranda mide sıvısı altında yaşayabilen helikobakter pilori. Gastrite neden olan etkenlere dikkat çeken Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Zülfikar Polat, gastritin bağışıklık sistemi yetersiz kaldığında kronikleşebildiğini söyleyerek,

“Kimyasal gastrit, otoimmun gastrit gibi nedenlerle de kronik gastrit gelişebilmektedir. Helikobakter pilori, genellikle çocukluk çağlarında bağışıklık sistemi tam olarak oturmamışken, kirli sulardan bulaşmaktadır. Bakteri mide hücrelerinin yüzeyinde, asit tabakasının altında kolonize olarak yaşamaktadır. İlk bulaştığında akut enfeksiyon yapmakta ve bağışıklık sistemi tarafından bertaraf edilemeyince enfeksiyon kronikleşmektedir” dedi.

GASTRİT DOKU DEĞİŞİKLİKLERİNE BU DA KANSERE NEDEN OLUYOR

Kronik gastrit ilerledikçe mide bezlerinde çekilmeye ve doku değişikliklerine (atrofik gastrit ve intestinal metaplazi) neden olabiliyor. Bu durum da genetik yatkınlığı olan ve özellikle kanserojen maddelere maruz kalan bireylerde kansere gidişe zemin hazırlıyor. Mide bezlerinde doku değişiklikleri olan hastalarda mide kanserinin 4 kat fazla görüldüğünü vurgulayan Dr. Polat, endoskopik muayenenin önemine dikkat çekti:

“Bu doku değişiklikleri mideden endoskopi ile alınan biyopsilerle saptanabilmektedir. Bu nedenle bu tür hastaların belli zaman aralıklarında endoskopik olarak takip edilmeleri gerekmektedir. Midede ileri derece doku değişikliği saptandığı zaman hasta çok daha yakından takip edilmelidir. Bu bölgeler özel endoskoplarla veya boyama yöntemleri ile tam olarak saptanmalı, endoskopik veya cerrahi yöntemlerle çıkarılmalı ve hastada kanser oluşmadan tedavi edilmiş olmalıdır.

YANMIŞ GIDALAR VE SİGARA EN ÖNEMLİ TETİKLEYİCİLER

Midede ileri derece doku değişikliği, başlangıç evre kanser ile eş anlamlıdır. Bu noktada beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Özellikle yanmış tütsülenmiş gıdalar, yağlı ve fazla miktarda kırmızı et tüketimi, ızgara ve çok pişmiş etler risk yaratabilmektedir. Salamura gıdalar, gıdalarda koruyucu olarak kullanılan nitrat içeren gıdalar nitritlere çevrilerek tetiği çekebilmektedir. Bunun yanı sıra antioksidanlar, C ve E vitaminlerinin koruyucu olduğu bilinmektedir. Sigara içimi de mide kanseri riskini en az dört kat artırmaktadır.”

TAZE SEBZE MEYVE TÜKETİN

Kronik gastrit sorunu yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden bir hekime danışarak tedavi olmaları gerektiğine işaret eden Polat,

“Gelişen teknoloji ve endoskopi sayesinde bu hastalığın tanısı kolaylıkla konulmakta ve uygun yöntemle tedavi edilebilmektedir. Ayrıca kronik gastritin mide kanserine neden olmaması için bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmeli, sigaradan uzak durulmalı ve tespit edilmiş ise helikobakter pilori ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.

İnternetten Derlenmiştir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir