Antibiyotiğin Alternatifi Bulundu!Antibiyotiğin Alternatifi Bulundu!

Antibiyotiğin vücut direnci karşısındaki zararları saymakla bitmiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda antibiyotiğe alternatif bal arası olduğu bulundu. Bal arası antibiyotiğe nasıl alternatif oldu?

İsveç’te Lund Üniversitesi’ndeki bilim adamları bal arısının midesinde bulunan bakterilerin, antibiyotiklerin mücadele ettiği MRSA cinsi ve insanda ciddi hastalıklara yol açan bir bakteriye karşı etkili olduğunu keşfetti.
Arıların midesinde oluşan 13 farklı laktik asit türünün bir araya gelerek oluşturduğu bu mucizevi bakteri, marketlerden alınan balın içinde uzun süre yaşamıyor. Fakat taze bala ulaşılabilen yerlerde ve özellikle antibiyotiğe direnci olan kişilerde hayati önem taşıyor.

Lund Üniversitesi’ndeki bilim insanları, arının midesindeki bu bakterinin yaralanmalardaki enfeksiyon vakaları üzerinde oldukça etkili olduğunu ve MRSA’nin yol açtığı hastalıklara karşı çok etkili olduğunu kanıtladı.
Laboratuvarlarda yapılan ve kimyasal bileşikleri içeren antibiyotiklerin iyi huylu bakterileri de öldürdüğü biliniyor. Dolayısıyla bu keşifle birlikte, enfeksiyonlara karşı mücadelede yeni bir dönemin başlaması bekleniyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir