Hayati Organınızı Koruyun!Hayati Organınızı Koruyun!

Hayati organımız böbrek! Günlük olarak böbreklerimiz için ne yapabiliriz. Böbrek sağlığını tehdit eden unsurlardan nasıl kaçınılmalı? Böbrek sağlığını neler tehdit ediyor ?

Yeteri kadar su için
Böbreklerin filtrasyon işlemini yapabilmesi, toksik maddeleri atabilmesi için yeteri kadar suya ihtiyacı vardır. İçilmediğinde ödem sorunu yaşanacak, toksik maddelerin birikimi vücudunuza zarar verecek hatta böbrek taşı oluşum riski bile artacak.

♥ Sağlıklı Böbrekler İçin Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Protein ağırlıklı diyetler yapmayın
Son zamanlarda moda olan protein diyetlerinin birçok sağlık sorununu tetiklediğini biliyoruz ama hızlı kilo kaybı için sağlığını tehlikeye atanlar da oldukça fazla. İhtiyacımızdan fazla protein aldığımızda özellikle kırmızı et ağırlıklı beslendiğimizde en başta böbreklerimiz olumsuz etilenmekte. Daha fazla protein böbreklerin daha fazla çalışması demek ve zamanla böbrek fonksiyonlarında da hasar oluşabilmekte.

Tuz tüketiminizi azaltın
Alışkanlıklar damak tadımızı etkiliyor, ailenizde veya çevrenizdekilerin beslenme alışkanlıklarından illaki etkileniyoruz. Yemeklerin tadına bakmadan tuz serpmek bunlardan biri. Vücudumuzun elbette tuz içerisindeki sodyuma ihtiyacı var ama fazlası kan basıncını artırıp, böbrek fonksiyonlarını da olumsuz etkiliyor.

Şeker ve şekerli besinlerden uzak durun
Şekerin vücudumuza birçok olumsuz etkisi var, böbreklere en büyük zararı ise fazla miktarda tüketildiğinde idrarda protein kaçağına neden olabilmekte.

Kahve tüketiminizi azaltın
Fazla miktarda kahve tüketimi içeriğindeki kafeinden dolayı hem kan basıncınıza hem de böbreklere olumsuz etkisi olabilmekte.

Alkolden uzak durun
Sosyal içicilerdenseniz çok sorun yok ama haftanın birkaç günü ya da hergün alkol tüketiyorsanız karaciğer ve böbrek sağlığınızı da tehlikeye atıyorsunuz demektir. Fazla tüketilen alkol toksik madde miktarını artırıp böbreklere zarar verebilmekte.

♥ Gece Sık İdrara Çıkanlar Dikkat! 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir