Dünya Şimdi de Bu Hastalık İle BoğuşuyorDünya Şimdi de Bu Hastalık İle Boğuşuyor

Dünyayı etkileyen hastalık, Meme kanseri, kalın bağırsak kanseri AIDS’e bağlı ölüm oranlarından daha fazla kişi Sepsis teşhisi ile ölüyor. Dünyada saatte 50 kişi hayatını ağır enfeksiyon ile kaybediyor.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kaya Yorgancı, sepsisin hem gelişmekte olan hemde gelişmiş ülkelerde en sık görülen ancak buna karşın daha az bilinen bir hastalık olduğunu söyledi.Ağır bir enfeksiyon, bir veya daha fazla organı etkileyen enfeksiyon olarak da tanımlananan sepsisin dünyada her yıl yaklaşık olarak 20–30 milyon kişiyi etkilediğini bildiren Yorgancı, bundan etkilenen hastaların 6 milyonunun yeni doğan ve erken çocukluk dönemi hastaları, 100 bin kadarının da doğum yapmış kadınlar olduğunu kaydetti.

Öldürüyor

Her yaş grubunu etkileyen bir hastalık türü olan sepsis nedeniyle dünyada saatte 50 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Yorgancı, şu değerlendirmelerde bulundu: Sepsisin çok sık görülen bir hastalık olmasına rağmen bilinmediğini ve halk arasında yanlış bir şekilde ”kan zehirlenmesi” adıyla tanımlandığını anlatan Yorgancı, ”Sepsis enfeksiyona karşı vücudun verdiği cevabın bireyin organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan, şok, çoklu organ yetmezliği ve hatta ölüme neden olan klinik tablodur” dedi.

Yüksek ateş ve çarpıntıyla belirti veriyor

Yüksek ateş, çarpıntı, nefes darlığı gibi giderek artan şikayetlerin sepsisin habercisi olabileceğini belirten Yorgancı, ”Sepsis tıpkı kalp krizi, beyin kanaması veya felç, trafik kazasına bağlı ağır yaralanma gibi tıbbi bir aciliyettir. Şüphelenir veya tanınır tanınmaz bir sağlık kuruluşunda, ağır vakalar da tercihen yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilmelidir” şeklinde konuştu.

Farkındalık Arttırılmalı

Dünyada sepsisten ölümleri azaltmak için dünyada birçok ülke, organizasyon, kuruluş, bilimsel dernek, hastaneler ve sağlık çalışanlarının desteklediği kar amacı gütmeyen Global Sepsis Birliği (GSA) oluşturulduğunu anlatan Yorgancı, 70 ülkeden 1 milyondan fazla sağlık çalışanının temsil edildiği bu birliğin amacının hem toplumda, hem sağlık çalışanlarında sepsis farkındalığını arttırmak, önleme, erken tanı ve tedavi ile sepsise bağlı ölümleri azaltmak olduğunu kaydetti.

Yorgancı, Türkiye’de de hem toplumda hem de sağlık çalışanları arasında sepsis farkındalığını arttırmanın çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir