Apple Pay Nedir ? Apple NFC Ödeme Sistemi Tanıttı!Apple Pay Nedir ? Apple NFC Ödeme Sistemi Tanıttı!

Apple  lansmanında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtarak büyük bir etki yarattı. Ancak bu etkinlikte dikkat çeken en önemli yeniliklerden biri de Apple’ın ödeme sistemlerine getirdiği özelliklerdi. iPhone 6′nın tanıtımının ardından CEO Tim Cook Apple Pay ‘dan bahsetti.

apple pay

Apple dünkü iPhone 6 ve iPhone 6 Plus lansmanının ardından NFC ödeme sistemi ve kendi ödeme sistemi Apple Pay‘i duyurdu.

Apple’ın yeni ödeme sistemi Apple Pay, kredi kartlarını telefona tanımlıyor. Apple’ın yeni ödeme sistemi Apple Pay, kredi kartlarınızı iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’da güvenli bir şekilde saklayabileceksiniz. MasterCard, Visa ve American Express ile anlaşma imzalayan Apple, güvenlik hususuna da değindi. Apple’ın açıklamasına göre ne aldığınızı, nereden aldığınızıve ne kadar ücret ödendiğine dair bilgiler hiç bir şekilde tutulmuyor, kredi kartı numarası saklanmıyor ve üstelik kasiyerler sizinle ilgili hiçbir bilgiyi görmediğine dair bilgiler verildi.

apple-pay-2

Nasıl kullanıyor ?
Kredi kartınızı sisteme eklemek için telefonunuzun iSight kamerasını kullanmanız yeterli oluyor. NFC, Passbook ve Touch ID bir araya gelerek kolay ve güvenli bir alışveriş ödeme sisteminden ortaya çıkarılıyor. Apple Pay şimdilik sadece ABD’de ,Ekim 2014’te gelmesi bekleniyor. Diğer ülkeler için net bir tarih vermeyen Apple’ın yakın bir gelecekte diğer ülkelere de bu özelliği çıkarması bekleniyor.

E-ticaret şirketleri için Apple Pay butonu:

Temassız ödeme teknolojisi , Apple Store’lar ile birlikte Sephora, Groupon, Target, Uber, Tickets.com gibi online ödeme noktasına sahip mobil uygulamalar üzerinde de kullanılabiliyor olacak. En çok mobil uygulamaya sahip olan e-ticaret sitelerini sevindirecek olan bu özellik, tek tıkla ve Apple Pay aracılığıyla mobil ödeme yapabilme kolaylığını size sağlıyor olacak.

Apple Pay, kredi kartı ödeme hacminin yüzde 83’ünü elinde bulunduran büyük bankalarla çalışacağını duyurdu. Böylelikle Apple çalıştığı bankalar ve ödeme ağları aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’indeki 220 binden fazla üye işyerinde temmasız ödemeyi kabul ediyor olacak. Aralarında Chase, Wells Fargo, Bank of America, Capital One gibi bankaların bulunduğu bu liste, neredeyse tüm ABD’ye ödeme açısından erişimi sağlayacak. NFC destekli bir ödeme noktasına iPhone 6 ya da iPhone 6 Plus telefonunuzla geldiğinizde telefonunuzu NFC noktasına yaklaştırmanız ve o esnada telefonunuzun Touch ID özelliğini kullanarak kimliğinizi ödeme işlemenizi tamamlayabilemeniz yeterli olacak.

apple-pay

Apple Watch ile de ödeme yapılabilecek:

Apple Pay ödemeleri Apple Watch akıllı saatler aracılığıyla da gerçekleştirilebilecek.

apple-pay-watch

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir