Çocuklarınızı Facebook’daki Tuzakdan KoruyunÇocuklara Facebook tuzağı Uzmanlar sosyal ağdaki bu tuzağa karşı aileleri uyarıyor. Bazı hesaplardan, özellikle küçük yaştaki kız çocukları tuzağa düşürülüyor.

Birçok aile de çocuklarının okul hayatına yansımasın diye fark etseler de bu tuzakları dillendirmiyor. İsminin açıklanmasını istemeyen B.T, bir televizyon kanalında yayınlanan Küçük Ağa dizisinin çocuk oyuncularından Emir Berke Zincidi adına ve kadın oyuncu Birce Akalay adına açılan hesaptan, kızının müstehcen fotoğraflarının istendiğini söyledi.

Çok izlenen dizilerin çocuk ve kadın karakterleri adına açılan sahte Facebook hesaplarından, küçük yaştaki kız çocukları tuzağa düşürülüyor. İletişim kurdukları çocuklardan müstehcen fotoğrafını isteyen sahte hesaplardaki kişilerin, bu fotoğrafları bazı internet sitelerine pazarladığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili ebeveynleri uyaran Yrd. Doç. Dr. Şevki Işıklı, “Ebeveynler sosyal medyada çocuklarının arkadaşı olmalı. Çocuğun gündelik yaşamı gibi bilgisayar internet güvenliği de evde olağan gündem olmalı. Çocukların okulda neler yaptıkları kadar internette neler yaptıkları da konuşulmalı.” diyor.

Çok izlenen dizilerde oynayan karakterler adına açılan sahte hesaplar ailelerin ve çocukların kâbusu oluyor. Bazı hesaplardan, özellikle küçük yaştaki kız çocukları tuzağa düşürülüyor. Birçok aile de çocuklarının okul hayatına yansımasın diye fark etseler de bu tuzakları dillendirmiyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen B.T, bir televizyon kanalında yayınlanan Küçük Ağa dizisinin çocuk oyuncularından Emer Berke Zincidi adına ve kadın oyuncu Birce Akalay adına açılan hesaptan, kızının müstehcen fotoğraflarının istendiğini söyledi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Bilişim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şevki Işıklı da ebeveynleri Facebook tuzağına karşı uyardı. Işıklı, “Böylesi istenmeyen durumlar için iki çözüm söz konusudur.

Bunlardan ilki, fiili bir istismar durumu gerçekleşmeden önce alınması gereken önlemlerdir. İkisi ise istismar olayından sonra yapılacak işlemler, takınılacak tutum ve tavırlardır. Yaşanan olaylar her iki konuda da çok eksiğimizin olduğunu gösteriyor. Teknolojik değişim çok hızlı olduğu için ebeveynler, çocuklarına öğreten konumundan çıktılar, çocuklarından ve çocuklarıyla beraber öğrenen konumuna gerilediler. Bu yüzden ebeveynler, çocuklarıyla beraber birçok şeyi yeniden öğrenmek gerektiğini idrak etmeliler.” ifadelerini kullandı.

‘GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI ÖĞRETİLMELİ’

Işıklı, ebeveynlerin çocuklara güvenlik internet kullanımını öğretmesi gerektiğini belirterek, “İlk yapılması gereken şey “güvenli internet” kullanımı. Bunun için öncelikle ebeveyn bilgilenmeli ve bilinçlenmeli. Bu amaçla bilgisayar ve cep telefonlarının internet ayarları, bir uzmandan yardım alınarak güvenli hale getirilebilir.

Bu ayarlarla çevrimiçi ziyaret ve yazışmaların, indirilen veya yüklenen içeriklerin kayıtlarının tutulması sağlanabilir. Bu kayıtlar belli aralıklarla kontrol edilebilir.Bu tür risklerle karşılaşmamak için bilgisayar ve cepten kamera kullanımı konusunda açık kurallar konulabilir. Kamera kullanımına sınır getirilebilir.

Örneğin yalnızca tanıdıklar söz konusu ise kamera kullanımına izin vermek gibi. Tabi her iki durumda aile meclisinde konuşulduktan sonra karar alınması lazım. Sanal ortam güvenliği, aslında gerçek gündelik güvenlik algısından beslenir. Çocuklara, sanal ile gerçek arasında hiçbir farkın olmadığı anlatılmalı.

Orada da birisi sizi tehdit edebilir, paranıza el koyabilir, taciz edebilir, şantaj yapabilir, dava açabilir. İnternet, keyfilik, sınırsız özgürlük ortamı değil kesinlikle. Bilgisayar, telefon ve tabletlerde yapılan her işlemin cihazlarda veya internette kayıtlarının tutulduğunu ifade edilmeli. Bu hem veli hem çocuk tarafından iyi kavranmalı.” şeklinde konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir