Iguazú ŞelalesiIguazú Şelalesi

Iguazú Şelalesi, iki ülke sınırında yer alan şahane bir güzelliği sahip bir şelaledir. Guarani dilinde “büyük su” anlamına gelen Iguazu, Arjantin ve Brezilya sınırında bulunan bu muhteşem doğa güzelliğidir.

Dünya’nın 7  Harikası arası geçici olarak da olsa da girmeyi başaran Iguazú Şelalesi, 1934’de milli park, 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Iguazu, gerçekten de korunması gereken doğal bir hazine.

Iguazú Şelalesi’nin %80lik kısmı Arjantin, %20lik kısmı ise Brezilya topraklarında bulunmaktadır.  Bu doğa güzelliğini, Álvar Núñez Cabeza de Vaca 1542 yılında keşfetmiştir.

iguazu şelalesinden görüntüler

Her iki ülke tarafından koruma altına alınan Iguazú Şelalesi 64 metre yükseklikten dökülmektedir. Iguazú Şelalesi tek başına bir şelale değil, nehir üzerinde 270’in üzerinde şelale bulunmaktadır.  Şelalenin en güzel yeri U görünümünde olan ve Şeytan Boğazı veya Şeytan Gırtlağı olarak bilinen kısımdır ve genişliği 2700 metredir.  Her ne kadar Arjantin’de büyük kısmı olsa da, en güzel Brezilya tarafından görünmektedir.

iguazu şelalesinden görüntüler iguazu şelalesinden görüntüler

iguazu şelalesinden görüntüler iguazu şelalesinden görüntüleriguazu şelalesinden görüntüler

iguazu şelalesinden görüntüler

Bu muhteşem görüntü karşısında etkilenmemek elde değil…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir