Ev Yapımı Beze TarifiEv Yapımı Beze Tarifi

Eskilerde pastanelerden ne çok beze alırdık. Ama şimdi eski bezelerinde tadı yok. Bezenin ana malzemesi yumurta akı ve şeker. Yapımı da kolay.

Eski bezelerin tadını özleyenler var ise evde yaparak eskinin lezzetini bulacağınızdan emimin. Pek çok beze tarifi olsa bile bu bezenin yapılışı da farklı. Kıtır kıtır içerisi ballı sakızlı bir beze oluyor.

Tarife geçmeden önce yumurta akına değinmek isterim. Yumurta akını kullanıp sarıları ne yapacağız diye düşünmeyin. Aslında yumurta sarısı daha fazla kullanılıyor ve beyazlar heba oluyor. Yumurtanın sarısını kullanıp beyazı kullanmadığımız zamanlar yumurta aklarını nasıl saklayacağımızdan buradaki yazımda bahsetmiştim. Ben beze için yumurtaları ayrıştırmıyorum. Yumurtanın sarısını kullandığım beyazı arttığı zamanlar buzlukta birikenlerden beze yapıyorum.

Bezenin Malzeme Listesi:

3 Yumurta Akı
1 Su Bardağı [150gr Toz Şeker]

Not: Daha fazla yapmak isterseniz. 1 yumurta için 50 gr şeker olarak hesap edebilirsiniz.

Bezenin Yapılışı:

Yumurta akını ve toz şekeri bir tencereye alıyoruz.

ev yapimi beze

Tencereden daha büyük su dolu bir kabın içine yerleştiriyoruz. Ve benmari usulü şeker iyice eriyene kadar tel bir çırpıcı yardımı ile karıştırıyoruz.

tel bir çırpıcı yardımı ile karıştır

Şeker iyice eridikten sonra kıvam alıncaya kadar el mixeri ile çırpıyoruz. Soğudukça ve çırptıkça kıvamı daha fazla alıyor.

evde beze nasıl yapılır

 

Bıçakla kesim diye tabir ettiğimiz kıvama gelince şeklini koruyacağı bir kıvama geldi ise sıkma torbasına bezeyi doldurup, yağlı kâğıt serilmiş tepsiye aralıklar ile sıkıyoruz.

 tepsiye aralıklar ile sıkıyoruz

 

Büyük fırınlarda 120 ° de Mini fırında ise 160 ° de pişirmenizi tavsiye edeceğim ancak kendi fırınınıza göre ısıyı farklı da tutabilmeniz de mümkün.

Afiyet Olsun…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir