Aksiyon Filmleri Obez Mi Yapıyor ?Aksiyon Filmleri Obez Mi Yapıyor ?

Amerikalı bilim insanlarının araştırması, aksiyon filmlerini sevenlerin şişmanlama riskinin daha fazla olduğunu gösterdi.

Televizyon ve obezite arasında bağlantı bulunduğunu gösteren daha önceki araştırmalardan yola çıkan Cornell Üniversitesi’nden bilimciler, hangi tür filmlerin “daha fazla kilo aldırdığını” inceledi. Araştırma; aksiyon filmlerini izlerken daha fazla atıştırıldığını ortaya koydu.

Bu sonuca varmak için bilim insanları bazı üniversite öğrencilerine televizyon seyrederken bir kase dolusu çikolata, bisküvi, havuç ya da üzüm verdi. Öğrencilere 2005 yapımı aksiyon türü “The Island” (Ada) filmi ya da bir şov programı izletildi ve ne kadar yediği gözlemlendi. Aksiyon filmini izleyenlerin ortalama yüzde 65 daha fazla kalori aldığı belirlendi. Ayrıca erkeklerin atıştırmaya kadınlardan daha meyilli olduğu görüldü.

BİLİNÇSİZ YEME EYLEMİ GELİŞİYOR

Bu tür filmlerin seyirciyi ekrana bağladığını ve bilinçsiz şekilde yemeye ittiğini belirten bilim insanları, filme dalınca seyircilerin doyduğunun farkına varamadığını ve yemeye devam ettiğini vurguladı.

Ciddi bir hastalık olan obezitenin giderek arttığına dikkati çeken bilim adamları, aksiyon gibi televizyondan gözün alınamadığı filmler izlerken atıştırmaktan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları “JAMA Internal Medicine” dergisine yayımlandı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir