Hangi Sağlıklı Gıdalar Bağımlıklık YapıyorHangi Sağlıklı Gıdalar Bağımlıklık Yapıyor

Bağımlıklık yapan gıdalar her sağlıksız gıdalar olmadığını bilim adamları yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Amerikalı bilim insanları, lezzetli gıdalara bağımlı olunabileceği gibi sağlıklı gıdalara da “bağımlı olunabileceğini” ortaya koydu. “Nutrition & Diabetes” dergisinde yayımlananan araştırmanın sonuçlarına göre sadece sağlıksız değil, sağlıklı gıdaların da bağımlılık yapabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, obez katılımcıların alışkanlıklarını 6 ay boyunca inceledi. Katılımcılardan bazıları “sağlıklı yiyecek programına” katıldı, bazıları ise rutin hayatına devam etti.

ABD’deki Tufts Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, beyindeki ödül mekanizmasını incelemek üzere araştırma öncesinde ve sonrasında katılımcıların MR’ı çekildi.

Lif ve protein bakımından zengin, düşük karbonhidratlı sağlıklı yiyeceklerle beslenen katılımcıların beyninin ödül merkezinde bu yiyeceklere karşı duyarlılığın arttığı, beynin bu yiyecekleri ödül olarak gördüğü belirlendi.

Bu kişilere farklı tür besinleri gösteren bilim insanları, beynin sağlıklı, az kalorili yiyeceklere daha fazla olumlu tepki verdiğini de saptadı.

Bilim insanları, araştırma sonuçlarının patates kızartmasına ya da hamburgere doğuştan bağımlığı olunmadığını ve “kötü alışkanlıkların” değiştirilebileceğini gösterdiğini vurguladı. Bir sonraki adımda bilim adamları daha fazla kişinin kaıtılıdığı, daha uzun süren bir araştırma ile beynin farklı bölgelerini de inceleyecek.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir