iCould Apple’ın İtibarını Sarstı “FBI Durumun Farkında”iCould Apple’ın İtibarını Sarstı “FBI Durumun Farkında”

Apple ‘ın bulut sistemi iCould hacklenip ünlülerin uygunsuz fotoğraflarının internete yayılmasıile Apple bulut sistemlerine büyük bir güvensizlik yarattı.

Sistemde küçük bir açık ve bir gecede tüm bulut sisteminin ele geçirildi. Ve ne olursa olsun internette hiç bir şeyin güvenli olmayacağı da ortaya çıktı. Ünlüler kaldıkları bu zor durumdan ötürü bu saldırıyı kınarken Apple’ın ise itibarı sarsıldı.
Konu ile ilişkin Apple kısıtlı bir açıklamayla toparlamaya çalışıyor ve konuya gerekli önemi ve ilgiyi verdiklerini ifade edip FBI‘ın konuyla ilgilendiğini belirtiyorlar. Daha fazla açıklama yapmanın şu noktada uygunsuz olduğunu söylerken kullanıcıların özel hayatlarını koruma konusunda oldukça hassas olduklarını da belirtti.Apple araştırmaya devam ededursun ancak görüntüler çoktan internetin dört bir tarafına yayıldı ve her geçen gün yayılmaya devam ediyor.

Diğer yandan hala fotoğrafların iCloud hesaplarından alındığı kesinleşmiş değil. Ancak tahminler hesapları hackleyen kişilerin iBrute isimli programı kullandığı yönünde. Apple’ın iPhone’umu Bul servisi üstünde defalarca şifre kombinasyonları deneyen program, doğru şifreyi bulana kadar işleme devam ediyor. Sisteme girildikten sonra iCloud şifrelerine erişim sağlanırken, iCloud’da depolanan mesajlardan belgelere kadar tüm verilere erişim sağlanıyor. Apple’ın sistemde bıraktığı sınırsız şifre deneyebilme “açığı” yüzünden gerçekleştiğine inanılan durum şimdilik beş farklı şifre denemesiyle sınırlandırılmış. Böylelikle iBrute da etkisiz hale getirilmiş oluyor. Yine de çok özel anların herhangi bir yerde depolanması çok da akıllıca değil.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir