Gelin Turşusu Tarifi- Gelin Turşusu Nasıl Yapılır ?Gelin Turşusu Tarifi- Gelin Turşusu Nasıl Yapılır ?

Ege bölgesinde Aydın ‘ın meşhur lezzetlerinden biri olan Gelin Turşusu ile tanışmak Kadriş Teyzenin bize bu lezzeti tattırması ile oldu. Turşu dediğime bakmayın günlük yapılıyor, ister o gün tüketebiliyorsunuz isterseniz 1 hafta buzdolabında muhafaza edip bekletebiliyorsunuz.

Benim yapımını çok merak ederek, bizzat evine giderek birlikte yaptığımız turşuyu sizler ile de paylaşmak istedim. İşte Gelin turşusu tarifi. Yalnız ölçü veremiyorum çünkü ölçü kullanmaya karşı olan teyzoş ölçü ağzının tadı dedi ve her şeyi göz kararı ve ağız tadı ile yaptık. Aslında haksız da sayılmaz sizde zevkinize ve istediğiniz ekşi ve tuz miktarına göre damak tadı ile ayarlayabilirsiniz. Kendimizin yapıp denemesine de fırsat olmadı. Çünkü bizim çok çok sevdiğimizi bildiği için her yaptığında bize de gönderiyor teyzoş. Ancak denersem bir de ölçülü tarifini yeniden paylaşmak isterim tabiki. Ve yaz bitmeden de bu lezzet ile tanışmanızı istedim. Çünkü tarifi benden bekleyenlerin olduğunu belirtmek isterim ve hemen tarife geçelim…

Gelin Turşusu Malzeme Listesi

Patlıcan
Yeşil biber ( Kırmızı biberi dolmalık kullanırsanız yeşil biberler acı tatlı karışık olabilir )
Kırmızı Biber ( bu isterseniz dolmalık tatlı olandan isterseniz meksika usulü ince uzun acı olanlardan olabilir )
Koruk Ekşisi (üzümden yapılıyor)
Nar Ekşisi
Limontuzu
Tuz
Su
Sarımsak (arzuya göre)

Gelin Turşusu

Gelin Turşusu Yapılışı:

Patlıcanları ocakta közlenmeye bırakın. Bu arada yeşil biber, kırmızı biberleri doğrayın ve haşlanmaları için bir tencereye doldurup ocağa bırakın. Biberlerin seçimi acı seviyor iseniz acı biberli karışık yapın derim hafif acı çok lezzet katıyor. Ancak acı sevmeyenler acı biber kullanmadan yeşil tatlı biber ve dolmalık tatlı kırmızı biber kullanabilirler. Biz biberleri haşladık ancak teyzoş biberlerin közlenebileceğini söyledi. Hatta közlenmesi gerektiğini ancak daha pratik bir yol olduğu için kendisi haşlamayı tercih ediyor.
Geniş ve derin  bir kaba hemen közlenen patlıcanı bekletmeden soyup doğrayın ve  ilk önce su döküp limon tuzunu ilave edin.

Gelin Turşusu-inanakalpler.Net

Patlıcanların sıcağı ile su ılıyor ve böylelikle limon tuzuda hafiften erimeye başlıyor. Biberler haşlandıktan sonra suyunu süzün ve patlıcanlı limon tuzlu suyun içine biberleri de ekleyin. Bu arada közlenen patlıcanları da hep soyun ve hemen suyun içine doğrayın.

Eğer sarımsağı seviyorsanız fazla kullanabilirsiniz. Sarımsak havanda iyice dövülmüş veya rendelenmiş olmalı. Bir miktar koruk ekşisi , çok az nar ekşisi, sarımsak ve tuz ilave edin. Tümünü iyice karıştırın ve tadına bakın ekşilik ister ise limon tuzu kullanmalısınız. Üzüm koruğu ve nar ekşisinden ziyade limon tuzu daha yoğunlukta olmalı. Malzemelerin üzerini 2-3 parmak geçinceye kadar su olmalı. Su ve ekşilik oranı tamamen size kalmış oluyor böylece.

Afiyet Olsun…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir