KOAH Nedir? KOAH Ne Demek? KOAH Tanısı, KOAH Tedavisi Nedir?KOAH Nedir? KOAH Ne Demek? KOAH Tanısı, KOAH Tedavisi Nedir?

KOAH(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)KOAH Semptomları, KOAH Tanısı, KOAH Tedavi, KOAH ve Egzersiz, KOAH nedenleri? KOAH ve DİYET, KOAH ve Kanser, KOAH ve Yaşam başlıkları altında KOAH tanımak için DR. Murat YAZICI’nın makalesini sizler ile paylaşıyoruz…

KOAH solunum problemlerine yol açan akciğerin hava yollarında ki tıkanıklardan kaynaklanan kronik bir hastalıktır. Kronik ilerleyici bir hastalık olmasına rağmen erken tanı ve tedaviyle ilerlemesi yavaşlatıla bilinir. KOAH aslında Kronik Bronşit ve Amfizem ile komplike olmuş bir hastalıktır..

Semptomlar

Nefes darlığı KOAH’ın temel belirtisidir. Nefes darlığı günlük aktivitelerle agreve olur. Diğer belirtileri hırıltı, göğüste sıkışma hissi, kronik öksürük içerebilir. Etkilenen bireylerde çabuk yorulduğu, çok kolay grip belirtilerinin gözlendiği şikayetleri gözlenir. KOAH belirtileri yavaş yavaş kötüleşebilir, kronik bir süreç vardır.Süreç ilerledikçe sabah baş ağrısı, egzersize tahammulsüzlük, tırnak yataklarında mavi-gri olması, ve ileri dönemlerde kas yıkımı ve kilo kaybı gözlenir

KOAH’lı hastalardan Kronik Bronşit ile komplike olmuşlarda sıgara faktörü çok önemlidir. KOAH’ın diğer komplike versiyonuda Amfizemdir.

Tanı

Hastanın anamneziden aile öyküsü,sıgara öyküsü, solunum öyküsü, fizik muayenesi önemlidir. Genelde ilk basit non-invaziv test pulse oksimetredir. Tanı için en önemli testlerden biri Spirometrik Nefes Testi’dir.Test erken tanıda KOAH’ı belirleme ve hatta evreleme de önemlidir. Röntgen KOAH’lı hastalarda Akciğer nasıl genişlediğini bizi gösterir ama tanı amacıyla değil de ayırıcı tanıda bize yardımcı olur.

Tedavi

Bronkodilatörler
Kortikosteroidler
Akciğer kapasitesini artırma egzersizleri
Oksijen terapi
Antibiyotik
Cerrahi
KOAH ve Egzersiz

KOAH’lı tüm hastalara, tüm insanlara söylendiği gibi egzersiz tavsiye edilir. Egzersizler yürüyüşle başlar ve sonrasında doktor kontrolünde Akciğer kapasitesini artıracak egzersizlerde yapılır. Her hangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

KOAH nedenleri?

Tüm KOAH hastalıların %85-90′ı sıgara ile ilişkilidir.Çevresel ve genetik faktörlerde KOAH için önemlidir.

KOAH ve DİYET

Sağlıklı diyet KOAH belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Gazlı ve Kafeinli içeceklerden uzak durulmalı
Yüksek lifli gıdalar tüketilmeli(kepek, meyve)
Gaz üreten gıdalardan uzak durun( kızarmış gıdalar, fasülye)
Küçük öğünler tercih edin
KOAH ve Kanser

Akciğer kanseri için en önemli risk faktörü sıgara iken, KOAH ve Akciğer kanseri arasında ki bağlantıyı sıgara ile kurabiliriz. Sıgara içmek size ve çevrenizdekilere zarar verir.

KOAH ve Yaşam

KOAH ile yaşamak zordur. Fakat semptomları azaltmak elinizdedir.

Sıgarayı bırakın
Sağlıklı beslenin
Düzenli egzersiz yapın
Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kulllanın
Solunum yolu enfeksiyonları için hijyene dikkat edin(el yıkama)

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir