Dondurma İçin Koyulaştırılmış Süt HazırlamaDondurma İçin Koyulaştırılmış Süt Hazırlama

Daha az şekerli daha çok dondurma! Tarifimiz yenilendi. Deneyin!

Evde Tüm Dondurma Çeşitlerini hazırlarken kullanabileceğiniz koyulaştırılmış şekerli süt tarifimiz tüm ölçüleri ile yenilendi. Şekeri azaltıldı ve dondurma severler için biraz daha miktar arttırıldı. 

Neden dondurmalarda koyulaştırılmış süt kullanıyor derseniz elbetteki sebebi var. Koyulaştırılmış süt ile hazırlanan dondurma buzsuz olur.

Nasıl Yapıyoruz?

Sütteki su oranını tamamen uçuyoruz. Yaklaşık sütün yarsı kaldığı için koyu bir süt elde ediyoruz ve dondurmanın içindeki buzlanma oranı ortadan kalkıyor. İçi buz tutmamış bir dondurmada buzluktan istediğiniz anda çıkartıp yiyebileceğiniz ipeksi bir kıvamda oluyor.

Koyulaştırılmış şekerli sütü hazırlamak için gerekli malzemeler:

1 litre  tam yağlı süt
100 gram şeker

Evde dondurma yapımı

Yapılışı

Öncelikle sütü  bir tencereye aktarıp yüksek ateşte kaynatın. Süt kaynadıktan sonra altını süt taşmayacak derecede kısın. Ara sıra üzerindeki oluşan kaymağı kaşık yardımı ile toplayıp alın. Sütün yaklaşık yarıya kadar azalması lazım. Ölçek yada terazi yanınız da bulunsun çünkü süt azaldığın da tartın. Takribi 450 -500  ml kalacak şekilde kaynatın.

Tencerenin içindeki sütten geriye takribi 450 – 500 ml kaldığında; üzerine 100 gr şekeri ekleyin, altını biraz açıp  orta ateşte şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak kaynama noktasına kadar kaynatın.

Koyulaştırılmış sütü hazırlamak bu kadar. Bundan sonrası ise bu sütü dondurmalarda kullanmaya kalıyor. İpeksi dondurmanın sırrı koyulaştırılmış süt hazır…

Dondurma tariflerimiz burada :

♦Maraş Usulü Sade Dondurma

Afiyet olsun ve kolay gelsin…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir