Ev Yapımı Maraş Usulü Damla Sakızlı DondurmaEv Yapımı Maraş Usulü Damla Sakızlı Dondurma

Daha az şekerli daha çok dondurma! Tarifimiz yenilendi. Deneyin!

Damla sakızı seviyorsanız gerçekten bu dondurmaya bayılacaksınız. İpek gibi müthiş lezzetli kıvamlı bir dondurma. İnanın çarşı dondurmalarını aratmıyor. Ve yeni tarifimiz ile bol miktarda dondurmayı daha az şeker ile tüketiyorsunuz. 

Öncelikle koyulaştırılmış sütü buradaki tarife göre yapıyorsunuz…

Koyulaştırılmış sütü hazırlandıktan hemen sonra maraş usulü damla sakızlı dondurma yapımını geçiyoruz. Bu ölçüler 4 Kişi İçindir.

Ev Yapımı Maraş Usulü Damla Sakızlı Dondurma
Ev Yapımı Maraş Usulü Damla Sakızlı Dondurma

Malzemeler:

450-500  gram koyulaştırılmış şekerli süt

Koyulaştırılmış sütü hazırlamak içim  bu linke Tıklayın

140-142 gr tam yağlı süt
Bir çimdik tuz
1 çay kaşığı saf hakiki salep
1 çay kaşığı tereyağlı Becel
2 tane damla sakızı
9 gram mısır nişastası [ biraz doluca 3 çay kaşığı ediyor ]
2 yemek kaşığı soğuk su

Soğuduktan Sonra

60 gr Dr. Oetker toz krem şanti

♦Maraş Usulü Sade Dondurma

Dondurma Yapılışı 

Koyulaştırdığımız şekerli sütü temiz bir tencereye aktarın. Koyulaştırılmış süt soğudu ise kaynama noktasına getirin ve içerisine ayırdığımız 142 gram sütü ilave edip yüksek ateşin üzerinde yeniden kaynama noktasına getirin.

Bu arada 1 çay kaşığı tereyağlı becel’i bir küçük kaba alın ve yağı yakmadan 2 adet  damla sakızını yağın içinde eritin.

Şekerli süt kaynamaya başlayınca hemen ateşi kısın içine tuzu, 1 çay kaşığı saf salebi, damla sakızlı yağı ekleyin ve bir-kaç taşım kaynamaya bırakın.

Ev Yapımı Maraş Usulü Damla Sakızlı Dondurma

Süt kaynarken siz ufak bir kapta mısır nişastasına 2 yemek kaşığı suyu ekleyip karıştırarak eritin ve kaynayan süte ekleyin.

Orta ateşte  9-10  dk başından hiç ayrılmadan bir küçük tel çırpıcı ile karıştırarak pişirin. İçerisinde salep olduğu için karıştırmanız gereklidir.

9-10  dk Dk sonra içerisi su ve buz dolu bir tepsinin içerisine tencereyi yerleştirin ve el mikseri ile çırpmaya başlayın. Bu çırpma işlemi maraş usulü olduğu için salebin kıvam verip süte işlemesi için yapıyoruz. Artık sıcaklığı gidip soğumaya başladı ise mikseri kapatın ve dondurmayı buzun içinde bırakın yada buzluğa koyup biraz daha soğumasını sağlayın .

Dodurma iyice soğuduğunda 60 gram krem şanti ekleyip yeniden köpürterek çırpın. Krem şanti ile de kıvama geldikten sonra kaselere  yada kapaklı dondurma kabına dökerek dondurabilirsiniz.

Ev Yapımı Maraş Usulü Damla Sakızlı Dondurma

Çikolatalı, Çikolata Parçacıklı Dondurma Nasıl Yapılır?   Tıklayın

Afiyet Olsun….

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir