Eksik Dişlerin Sağlık Sorunlarını Beraberinde GetiriyorEksik Dişlerin Sağlık Sorunlarını Beraberinde Getiriyor

Ağız ve diş sağlığının farkındalığında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme mecburiyeti var iken ülkemizde sürekli ertelenip, son ana kadar bekleniyor olduğunu açıklayan Diş Hekimi Selçuk Özbölük, önemsemediğimiz bir çürüğün ya da diş eti probleminin diş kaybına yol açarak birlikteliğinde birden fazla hastalığa davetiye çıkardığının altını çizdi.

Ağzımızda mevcut bulunan her bir dişin ayrı görevi olduğunu ifade eden Dt. Selçuk Özbölük, “Birinin açığı sindirim sistemimizde problem yaratıyor. Eksik diş sebebiyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülmeyen besinler, bütün olarak yutulduğunda hazımsızlık, şişkinlik bunun yanı sıra gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açıyor.” diye belirtti .

Diş açığı obezite nedeni

Sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin doğal neticesi olarak karşımıza çıkan obezitenin, başka bir nedeninin de diş açığı olduğunu açıklayan Dt. Selçuk Özbölük, “ Diş açığı sebebiyle iyi çiğnenmeden yutulan yiyeceklerin yağ olarak vücutta depolanıyor olması göz ardı edilemez.” diye belirtti .

Diş eksikliğinden kaynaklanan problemlerin bununla bitmediğini, eksik bir dişin komşu dişleri etkileyip, boşluklara doğru ilerlemesine neden olacağını açıklayan Dt. Selçuk Özbölük, buna bağlı olarakta kapanış bozuklukları ortaya çıkıyor. Tek taraflı çiğnemeler de ise tüm kuvvetin tek tarafa verilmesi çene eklemi ağrılarına yol açıyor. Sağlıklı bir çiğneme ancak İkili taraflı ve dengeli yapıldığı vakit gerçekleşir. Bu sebepten ötürüeksik diş sebebiyle tek taraflı çiğneme varsa implant veya protezlerle kesinlikle telafi edilmelidir.” diye açıkladı .

Psikolojiyi de bozuyor

Eksik dişin beden sağlığımız dışında psikolojik olarakta bizi mutsuz ettiğini ifade eden ve ülkemizdeki 65 yaş üzeri dişsizlik oranının yüzde %67 olduğunu hatırlatan Dt. Selçuk Özbölük,“ yetişkin bireylerin yedide birinde yetersiz ağız sağlığının psikolojik ve sosyal huzura etkisi olduğu, tat almayı, iletişimi, sosyal ilişkileri ve diğer günlük etkinlikleri azalttığı görülmüştür. Araştırmacılar yetişkinlerin diş kayıplarına olan reaksiyonlarını; öz-güven kaybı ve öz-imaj değişimi, yoksunluk, görünüşlerinden hoşnutsuzluk ve kendilerini daha ileri yaşlarda algılama olacak şekilde sıralamışlardır” diye belirtti .

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir